«
  1. Anasayfa
  2. Teknoloji
  3. Oyun İçin Monitör Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Oyun İçin Monitör Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Oyun Monitörü Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir? Hızlı gelişen oyun sektörü karşısında, bilgisayar kasasının yanı sıra oyuncular için oyun monitörünün de önemi artmaktadır. Daha iyi görsel oyun deneyimi yaşamak için, monitör alırken dikkat etmeniz gereken bir kaç seçenek bulunmaktadır. Oyun bilgisayarı toplarken monitör içinde bu özelliklere dikkat etmeniz gerekecek.

Kaliteli bir oyuncu monitörü arıyorsanız, ekranın şu özelliklerine dikkat etmeniz gerekecektir. Yenileme Hızı (Hz), Gecikme Süresi, HDR özelliği, G-Sync / FreeSync özelliği, Tepe Parlaklığı. Bunların ne anlama geldiğini, ne özellikler sunduklarını bakalım.

Yazı İçeriği:

Yenileme Hızı (Hz)

Ekran yenileme hızı, saniyede kaç görüntünün çekilebileceği, ne kadar hızlı değişebileceğini ifade etmektedir. Varsayılan olarak monitör hız değeri 60Hz’dir. Saniyede 60 kare işleyebilir. Monitörünüz 240HZ özellikli ise bu değer saniyede 240 görüntü işlemesi demekti. Bu değer ne kadar (120Hz, 144Hz, 240Hz) yüksek olursa ve kullandığınız CPU, ekran kartı donanım içinde uygunsa, oyun deneyiminiz, 2K, 4K video izleme görsel geçişleri açısından o kadar sorunsuz işleyecektir. Kısaca; ne kadar yüksek yenileme hızı, o kadar iyi görüntü işleme hızıdır. Değişme hızı hertz (Hz) oranı monitörde arttıkça ekran maliyeti de artmaktadır. Ekran Değişme hızı hertz (Hz) mobil akıllı telefonlarda da son yıllarda değişmeye yüksek değerlerde sunulmaya başlandı. 120Hz, 144Hz yenileme hızına sahip monitörler ideal kabul edilmektedir. Oyun monitörü alırken ilk dikkat edilmesi gereken özelliktir.

Gecikme Süresi (Ms)

Bana göre bir multimedya monitör seçiminde dikkat edilmesi gereken ikinci özellik Gecikme süresidir. Piksellerin siyahtan beyaza ne kadar sürede geçtiğini gösteren birimdir. Milisaniye (ms) cinsinden ölçülür. Normal münitörler de bu değer 2 ile 5 ms arasında olmaktadır. Oyun monitörlerinde tavsiye edilen değer 1 ms olarak tavsiye edilmektedir. Özellikle çevrim içi rekabetçi oyunları, aksiyon oyunlarında bu değer ne kadar düşükse oynanış o kadar etkili olacaktır. Kısaca; monitörün gecikme süresi ne kadar düşükse o kadar iyi oynanış deneyimi sunmaktadır.

HDR Özelliği

Yüksek Dinamik Aralık anlamına gelen HDR özellikli monitörler, daha geniş renk yelpazesine sunar. Bu özellik sayesinde monitör daha canlı renkler sunmaktadır. Tabi kullandığınız ekran kartının da HDR özelliği varsa daha etkin bir görsel sunar. HDR özellikli monitörlerin dezavantajı yüksek maliyetli olmasıdır. Alacağınız monitörün bu özellikte olması sizin tercihinize kalmıştır. Ayıracak bir maliyetiniz yoksa, oyun monitörü için en son tercih edilebilecek özelliktir.

G-Sync ve FreeSync

Ekran kartı alırken dikkat edeceğiniz özeliklerden birisidir. G-Sync özellik, Nvidia chipsetli ekran kartlarında bulunan özellikken, FreeSync ise AMD chipsetli ekran kartlarında bulunan özelliktir. İkisinin de teknoloji mantığı aynıdır. Ekran kartlarında bulunan bu teknolojinin özelliği; daha net, daha pürüzsüz bir görüntü işlemek için monitörün ve ekran kartının yenileme hızlarını eşitlemektir. Seçeceğiniz monitörler bu özelliği destekleyen ekran kartlarına uyumlu olmasına dikkat edin.

Tepe Parlaklığı

Ekranda, metrekareye düşen ışık yoğunluğudur. cd/m2 olarak gösterilir. Monitörünüzün en fazla çıkacağı parlaklık değerini ifade eder. Monitörler genelde 250-350 cd/m2 sunar. HDR özellikli bir monitör seçerseniz bu değer modeline göre yaklaşık 400-500 cd/m2 sunmaktadır. Parlaklığın monitöre yayılımı, koyuluk ve parlaklık alanları arasında ki zıtlıkların dengesel yayılımını sağlamaktadır. Monitörünüze yan, dik yada uzak mesafeden baktığınızda, parlaklık ve koyuluk renk dağılımını aynı açıdan görürsünüz.

Yukarıda ki özellikleri komple düşündüğümüzde Türkiye piyasasında maalesef fiyatlar maliyetli gelecektir. Bunları hepsini bir düşünmeden daha düşük maliyetli bir oyun monitörü seçmek isterseniz dikkat etmeniz gereken iki özellik olacaktır. Bunlar; Yenileme Hızı (Hz) ve Gecikme Süresi (Ms) değeri. Bir monitör İçin ne kadar yüksek yenileme hızı o kadar iyi görüntü işleme ve ne kadar düşük Gecikme süresi de o kadar iyi oyun monitörü deneyimi sunacaktır.

Ayrıca Teknoloji kategorisinde yer alan, Telefonlarda SAR değeri nedir? Kaç olmalıdır? içerikli blog yazımıza da bakabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *