«
 1. Anasayfa
 2. İnternet
 3. Resimdeki Yazının Fontu Nasıl Bulunur?

Resimdeki Yazının Fontu Nasıl Bulunur?

Resimdeki Yazının Fontu Nasıl Bulunur? Bir web sitesinin kullandığı logosunda ki yazı fontunu yada bir markanın logosunda ki yazı fontu merak ediyorsanız bu işlemi online web siteleri üzerinde yaparak öğrenebilirsiniz. Online olarak hizmet veren web sitelerinden yazılı resmi taratıp hangi yazı fontu kullandıklarını yada o fonta en yakın olanı ücretli/ücretsiz olarak bulabilirsiniz. Yüklediğiniz resimli yazı dosyasının net okunabilir olması ve arka renginin çok karışık olmamasına dikkat ediniz. Böylece En doğru şekilde kullanılan fontu bulabilir yada en yakın fontu sizlere font bulma siteleri sunabilmektedir.

Yazı İçeriği:

Resimdeki Yazının Font Bulma Yöntemi

Aşağıdaki adımları uygulayarak, resimde kullanılan yazının fontu bulabilirsiniz. Bunun İçin;

 • Bilgisayarınızda yazısı olan resim dosyasını yada internetteki resimli yazı dosyasını masaüstünüzde bulundurun.
 • www.fontsquirrel.com/matcherator Kullandığınız tarayıcınızda açınız. (Daha fazla seçenek yazı altına eklenmiştir.)
 • Açılan sayfada “Upload İmage” butonunu tıklayın ve resmini siteye yükleyin. Fotoğrafın net okunabilir olduğuna dikkat ediniz.
 • Resimdeki yazıları sistem otomatik bulur. Ancak Resim içinde birden çok yazı varsa ekranda seçiminizi yapınız.
 • “Matcherate It” butonuna tıklayınız.


Bulduğu seçenekler aşağı doğru listelenecektir. En yakın olanı yada aynısını ücretli veya ücretsiz versiyonlarını yanındaki linke tıklayıp bilgisayarınıza indirip font dosyasına yükleyebilirsiniz. Bulunan font ücretliyse onuda artık başka yollarla kolay bir şekilde bulursunuz :)

Benim aykutblog.com sitesinde kullandığım logo için çıkan font sonuçları görseldeki gibidir. En yakın sonuçlu olarak ücretli ce ücretsiz seçenekler sunmuştur. Font görselinin sağında bulunan “FREE” direk bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Bir font dosyasını bilgisayarınızın font klasörüne yüklemenin en kolay yolu mouse ile o font dosyasının üstüne gelip sağ tuşa basarak “Yükle” seçeneğini tıklamanız olacaktır.

En İyi Font Bulma Siteleri

Yukarıda ki site örnek çalışma için eklenmiştir. Aradığınızı bulamadıysanız farklı online font bulma sitelerini de deneyebilirsiniz. Yapılan işlem yukarıdaki mantığın aynısı olacaktır.

 • 1- https://www.myfonts.com/WhatTheFont/ (Android ve İOS Uygulaması da vardır.)
 • 2- https://www.whatfontis.com/
 • 3- https://www.fontspring.com/matcherator
 • 4- www.myfonts.com/WhatTheFont/

Mobil kategorisinde yer alan, Whatsapp Karanlık Tema Nedir? içerikli blog yazımıza göz atıp, whatsapp uygulamanızı nasıl karanlık tema yapabilmeyi öğrenebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *