«
 1. Anasayfa
 2. Program
 3. Ses Kaydında Dip Ses Temizleme Nasıl Yapılır?

Ses Kaydında Dip Ses Temizleme Nasıl Yapılır?

Mikrofon Dip Ses (arka plan gürültüsü)  temizleme nasıl yapılır? Ses kaydı yapıyorsanız özellikle Youtube için içerik üretiyorsanız mikrofonunuz ne kadar kaliteli olursa olsun arka planda oluşan az da olsa bir dip ses oluşmaktadır. Dip ses; kayıt alırken, kullandığımız donanımdan dolayı, sessiz alanda oluşan hışırtı şeklinde veya çevresel faktörler nedeniyle oluşan bir gürültülü sestir.

Ses kaydında gürültü kaldırmak için ücretli programlarda mevcuttur. Özellikle Adobe Audition programı bilinen en profesyonel yazılımlardan biridir. Ücretli olması ve menü kullanımından dolayı profesyonel bilgi isteyen bir programdır. Telefonda ses kaydı yada bilgisayarda ses kaydı aldığınızda arka plan seslerini temizleyeceğiniz ücretsiz  olarak dağıtılan Audacity programı da işinize fazlasıyla görecektir. Audacity programı ile hem bilgisayarda ses kaydı alabilir ve düzenleyebilir hem de telefonda yada başka bir uygulamada aldığınız ses kayıtlarınıda düzenleyebilirsiniz. Düşük özellikli mikrofonla aldığınız ses kaydını bu program sayesinde arka plan sesini temizleyerek stüdyo kalitesinde ses kaydına dönüştürebilirsiniz. Ayrıca programın Türkçe dil desteği de mevcuttur.

Yazı İçeriği:

Ses Kaydında Gürültüyü Temizlemek

 • Ücretsiz olarak dağıtılan Audacity programını bilgisayarınıza kurmak için BURADA Kİ bağlantıyı tıklayıp resmi web sitesinden indirebilirsiniz.
 • Programı kurduktan sonra temizlemek istediğiniz sesi yüklemek için ekranın sağ üst köşesinde yer alan “Dosya” menüsüne tıklayın. (Ayrıca program üzerinden kırmızı butona basarak ta ses kaydı alabilirsiniz)
 • Açılan menüden İçe aktar – Ses bölümünü seçin ve ses dosyanızı Audacity programına yükleyin.

 • Ses kaydınızda dip sesi temizlemek için boş alanı mouse ile seçip kopyalayın. Tavsiyem bilgisayarda yada telefonda ses kaydı alırken 4-5 saniye sessiz bir biçimde beklemek. Alacağımız bu alanı seçip ses kaydının tümüne uygulayacağız.

 • Sessiz alanı seçtikten sonra Üst menüden Etkiler – Gürültü Azaltma seçeneğini tıklıyorsunuz. Not: Ses kaydınızda yeteri kadar ses alanı gözükmüyorsa Audacity program menüsünde yer alan + mercek işaretine basarak alanı genişletebilir ve sessiz alanı daha iyi seçebilirsiniz.

 • Karşınıza gelen pencerede, gürültü azaltma, duyarlılık, frekans değerleri varsayılan ayarlarda kalabilir. 2. Adım bölümünde yer alan Gürültü azaltma değerini kendi ses yapınıza göre azaltıp, çoğaltarak kalitesine ön izlemeden bakabilir veya varsayılan ayarda bırakabilirsiniz. Eğer mikrofonunuz çok kaliteli değilse ve arka plan sesi çoksa Gürültü azaltma (dB) değerini biraz yükseltip deneyebilirsiniz.
 • “Gürültü Profilini Getir” seçeneğini tıklayın. Bu işlemden sonra pencere otomatik olarak kapanacaktır.

 • Sessiz alanı hafızaya aldık. Şimdi CTRL+A kısayol tuşları ile tüm ses kaydını seçin (bütün ses kaydı seçilecek ve beyaz renkli olacaktır.) Tekrar üst menüden Etkiler – Gürültü azaltma seçeneğine gelin ve aktif olan “Tamam” butonuna tıklayın. Seçilen sessiz alan bütün ses kaydına otomatikman uygulanacaktır. (Not: tavsiyem, bu haliyle yine sessiz alanı seçip ikinci kez aynı işlemi yapmanız olacaktır.

Bu işlemlerden sonra ses kaydımızda gürültüler gitmiş olacaktır, ancak ses kaydımızı iyileştirmek için bir kaç işlem daha yapalım.

 • Ses kaydınızı klavyeden CTRL+A tuşlarına basarak tekrar seçili hale getirin
 • Üst menüden Etkiler – Sıkıştırıcı yazısını tıklıyoruz.

 • Karşınıza gelen sıkıştırma penceresinde ki değerleri değiştirmeyiniz olduğu gibi kalabilir. Bu şekilde “Tamam” butonuna tıklıyoruz. Sıkıştırma özelliği sayesinde ses kaydımızda yer alan bas, tiz patlamalarını, ses yükselmelerini de dengelenmiş olacaktır.

Artık ses kaydımızda arka plan gürültü sesleri temizlenmiş ve ses kaydınız iyileştirilmiş oldu. Son olarak ses kaydımızı düzenlenmiş haliyle dışa aktaracağız yani Audacity programdan çıkartıp bilgisayarımıza kayıt edeceğiz.

Düzenlenmiş Sesi Dışarı Aktarmak

 • Bunun için ekranın sol üst menüsünde yer alan Dosya – Dışa aktar – MP3 olarak dışa aktar bölümünü seçiyoruz.

Düzenlenmiş haliyle ses kaydımızı bilgisayarımıza kayıt edebiliriz. Ücretsiz olarak dağıtılan Audacity programıyla gürültülü ses kaydımızı, stüdyo kalitesinde düzenleyip elde etmiş olduk.

Ayrıca bilgisayar kategorisinde yer alan, Windows 10 Mikrofon arka plan sesini azaltma konumuza bakarak, Zoom gibi, Google Meet gibi online görüşmelerde nasıl kaliteli ses yayını yapabilirizi öğrenebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *