«
  1. Anasayfa
  2. Program
  3. SSD Disk Kullanım Ömrü Nasıl Öğrenilir?

SSD Disk Kullanım Ömrü Nasıl Öğrenilir?

Bilgisayarımıza takılı SSD disk’in sağlığını öğrenmek. SSD diskler SATA disklere göre daha iyi performans sonuçları sağlamaktadır. Ayrıca disk’in içinde dönen bir mekanizma olmadığından dolayı diğer disk mimarilerine karşı sessizde çalışmaktadır. Düşük konfigürasyonlu bir bilgisayara SSD takarak daha iyi performans artışı elde edebiliriz. Bu yüzden bilgisayarınız yavaş çalışıyorsa, masaüstünde ki uygulamalara karşı daha geç cevap veriyorsa mutlaka bu disk mimarisine dönmenizi tavsiye ederim. 240 GB SSD diskler yaklaşık 450 Türk lirası fiyat aralığında satılmaktadır. Ancak SSD disklerin diğer disklere oranla bir ömürleri vardır. Kullanım ömürleri disklerin marka modeline göre değişiklik göstermektedir. SSD seçerken kaliteli markalara yönelin. Yoğun bir bilgisayar kullanıcıysanız özellikle oyun ve multimedya olarak kullanıyorsanız, daha çok veri yazılacağı için disk yazma ömürleri azalmaktadır. SSD disk sağlığı ücretsiz programlar sayesinde ne kadar ömürleri kaldığını öğrenebilirsiniz. Böylece yarı yolda kalmamak için ve veri kaybı yaşamamak için yakın zamanda yeni bir SSD diske geçebilirsiniz.

Ayrıca SSD disk Performansının nasıl arttırılacağını öğrenmek isterseniz BURAYI tıklayıp ilgili blog yazımıza ulaşabilirsiniz.

Yazı İçeriği:

Disk Kullanım Ömrünü Görmek

1- Disk sağlığımızı öğrenmek için ücretsiz olarak dağıtılan, Hwinfo isimli programı resmi web sitesinden BURAYI tıklayıp bilgisayarınıza indiriniz. Ana sayfada yer alan “Free Dowloand” butonuna tıklayıp indirme linkleri sayfasını açını.

2- İnstaller yazısının hemen altında yer alan herhangi bir indirme linkine tıklayın. Windows için kurulum gerektirmeyen “HWiNFO Portable” sürümünü bilgisayarınıza indirin.

3- Masaüstünde yer alan “HWiNFO64.exe” isimli uygulamayı çalıştırın. Karşınıza gelen ekranda “Run” yazısına tıklayın. Karşınıza iki pencere çıkacak onları kapatın.

4- Ekranın hemen solunda yer alan “Drives” yazısına tıklayıp ekranı genişletin ve SSD diskinizin markasını göreceksiniz onu tıklayın. (Birden çok SSD disk takılıysa ayrı ayrı tıklayıp bakabilirsiniz.)

5- Sağ tarafta açılan sayfanın aşağısına inin ve “Drive Remaining Life” yazısını bulun. Karşısında yazan değer SSD disk sağlığını göstermektedir.

SSd disk sağlığı öğrenme programı
disk sağlığı öğrenme programı

Benim örnek çalışmamda disk sağlığım Yüzde 93. Bu değer yüzde 75’in altındaysa eğer SSD diskinizin ömrü baya azalmış demektir. Yakın zamanda diskinizi değiştirmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca bu programla SSD diskinizin seri numarasını ve bilgisayarınızın diğer donanım bilgilerinide detaylı bir şekilde görebilirsiniz.

Disk Ömrü Görme Videolu Anlatım

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *