«
  1. Anasayfa
  2. Program
  3. SSD Disk Performansı Nasıl Optimize Edilir?

SSD Disk Performansı Nasıl Optimize Edilir?

SSD Disk Sağlığını nasıl öğrenilir? ve SSD Disk’in performansı nasıl optimize edilir? SSD diskler okuma ve yazma hızları diğer mekanik disklere göre çok performanslı olduğundan dolayı, mekanik sata disklerin yerine tercih edilmeye başlanmıştır. Ancak performansın yanında SSD disklerinden kullanım ömürleri vardır. Bu yüzden SSD disk alırken iyi araştırmalı ve kaliteli ürünler alınmalıdır. Özellikle oyun bilgisayarları veya video render, çizim gibi programlar kullanılıyorsa yazma ömrünün uzun olduğu SSD diskler tercih edilmelidir. Ücretsiz programlar sayesinde SSD disk optimize edip, kullanım ömürlerini de uzatmış olursunuz. Öncesinde bilgisayarımızda kullandığımız SSD diskimizin sağlığı ne durumda onu öğrenelim sonrasında SSD diskimizi kullanım ayarlarını optimize ederek kullanım ömrüne katkıda bulunalım.

Yazı İçeriği:

SSD Disk Sağlığını Öğrenmek

Ücretsiz olarak dağıtılan bir çok SSD disk sağlığı öğrenme yazılımları mevcut. Benim de kullandığım, kurulum gerektirmeyen, Türkçe dil desteği de bulunan ve ücretsiz olarak dağıtılan Crystal Disk Info programı sayesinde disk sağlığımızı nasıl öğrenebiliriz bakalım.

  • Crystal Disk Info programını resmi internet sitesinden indirmek için BU BAĞLANTI adresine tıklayabilirsiniz.
  • Dowloand yazısına tıkladığınızda karşınıza üç seçenek çıkacaktır. Standard Edition versiyonun ZİP yazısına tıklayıp indirebilirsiniz.

  • Sıkıştırılmış Zip dosyasını Bilgisayarınızın masaüstüne çıkartın ve klasörün içindeki, “DiskInfo64.exe” isimli uygulamayı çalıştırın. Karşınıza kullandığınız SSD disk’inizin bilgileri gelecektir. Crystal Disk Info programı nasıl kullanılır benim örnek çalışma görselime bakarak yorumlayalım.

Crystal Disk Info programı bizlere detaylı bir şekilde disk durumu hakkında bilgi vermektedir. Benim kullandığım disk “Sağlık Durumu” bölümünde %98 almış ve bu diskimin gayet iyi durumda olduğunu net bir şekilde göstermektedir. Ayrıca bilgisayarınızda birden fazla SSD disk takılıysa “Sağlık Durumu” yazısına tıklayıp yada üst menüde yer alan “Disk” menüsünden diğer SSD disklerini seçerek içeriği görüntüleyebilirsiniz. Eğer diskinizin Sağlık durumu kötüyse; vasat, kötü, tehlike gibi uyarı şeklinde göreceksiniz. Ayrıca SSD diskiniz üzerine yazılan veri boyutunu, çalıştırma süresi gibi özelliklerde karşınıza gelecektir.

Ekranın hemen altında yer alan “Öznitelik Adı” bölümlerinden sıralanan değerlerde 100 olarak yazması diskinizin gayet sağlıklı olduğu listelenmektedir. Zaten burada yer alan değerler 100’den aşağıysa diskinizin sağlığı azalmaya başlamış demektir. Peki diskimizin sağlık optimizasyonunu nasıl yaparız şimdi ona bakalım.

SSD Disk Performansı Optimize Etmek

SSD Disk performans ayarı için, yine ücretsiz yazılımlar mevcuttur. Benim kullandığım kullanımı oldukça kolay olan, kurulum gerektirmeyen “SSD Booster” programını tavsiye edeceğim.

  • Öncelikle SSD Booster programını kendi resmi sitesinden indirmek için BU BAĞLANTI linkini tıklayın.
  • Dowloand Locations butonuna tıklayıp, programı bilgisayar masaüstünüze indirin.
  • SSD Booster programını çalıştırın. (Windows 10 güvenlik yamalarından dolayı program açılmaz uyarı verir. burumda SSD Booster üzerine sağ tuşa basıp “özellikler” tıklayın ve “Engellemeyi kaldır” seçeneğini işaretleyin.

Örnek görsel çalışma benim bilgisayarımda kullandığım SSD disk sonuçlarıdır. Resim 1 SSD Booster sonuçlarını çıkardığı sonuçtur. Yeşil renkli olanlar SSD disk için olması gereken ayarlardır. Kırmızı renkli bölümler ise düzeltilmesi gereken ayarlardır. Yapmanız gereken; Kırmızı olan yazılara tıklayıp hepsini yeşil renk yapmanız olacaktır. Mouse ile soru işaretinin üstüne geldiğinizde içeriğin ne olduğunu açıklamaktadır. Örneğin “Prefetch Superfetch” ve “Event Logging” gereksiz yere SSD disk üzerine kalıntı log dosyaları yazdığını, buda disk’in yazma oranını doldurduğu ve kapatmanızı önerdiğini açıklamaktadır.

Bu ayarlamalar sata SSD disklerde olduğu gibi, m2 SSD dikler için de geçerlidir. SSD disklerin sağlıklarının nasıl kontrol edileceğini ve SSD disklerin performanslarının nasıl optimize edileceğini açıklamaya çalıştım konuyla ilgili sorunuz varsa yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

SSD disk performans optimizasyonu yapmak videolu anlatım:

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *