«
 1. Anasayfa
 2. Mobil
 3. Telefondan Bilgisayara Kablosuz Nasıl Dosya Gönderilir?

Telefondan Bilgisayara Kablosuz Nasıl Dosya Gönderilir?

Android Telefondan Bilgisayara ve bilgisayardan telefona kablosuz dosya göndermek. Akıllı telefonumuzda bulunan bir video veya fotoğraf gibi dosyaları bilgisayarımıza aktarmak için usb kablosunu kullanıyoruz yada Bluetooth bağlantı ile dosya aktarımı yapıyoruz. Bu yöntemler pek hızlı ve pratik çözümler olmamaktadır. Telefondan bilgisayara dosya gönderim için kablo ve seçeneklerinin dışında WİFİ internet bağlantısını kullanarak ta hızlı bir şekilde telefonda ki verilerinizi bilgisayarınıza veya bilgisayarda ki bir dosyayı telefonunuza çekebilirsiniz.

Google Play store’de WİFİ üzerinden bilgisayara dosya transferi yapmak için ücretsiz bilindik uygulamalar mevcut. Benim kullandığım ve önerdiğim Telefondan bilgisayara dosya gönderme uygulaması AirDroid. Bu uygulamayı kullanarak telefonumuzda yer alan bir müzik, video, resim gibi dosyalarımızı yükle ve indir yöntemiyle bilgisayarımıza alabiliriz. Burada anlatılan konu Android AirDroid uygulaması üzerinden anlatılmıştır. Uygulamanın İOS sürümü de bulunmaktadır. İşleyiş mantığı aynıdır.

Yazı İçeriği:

Telefondan Bilgisayara Dosya Göndermek

AirDroid uygulamasını kullanarak telefondan bilgisayara dosya atmak, yada bilgisayarda ki dosyayı telefona yüklemek için aynı kablosuz WİFİ ağ içinde olmalısınız. Yani telefonunuzda, dosya aktaracağınız bilgisayarda aynı WİFİ adına bağlı olmalıdır. Farklı internet ağlarından bağlı olursanız, erişim sağlayamazsınız.

 • Android Telefonunuza, AirDroid uygulamasını Google Play Store’den indirin. Yükleme linki için BURAYI TIKLA.
 • Yüklediğiniz AirDroid uygulamanızı açın ve “Cihazlarım” altında yer alan “AirDroid Web” yazısına dokunun.
 • Bilgisayar tarayıcısından bağlanmak için bir IP adresi verecek. Bu numarayı kullandığınız Web tarayıcısına gördüğünüz şekilde yazın. Örneğin: http://192.168.137.6:8888. (bu numara sizde farklı gelecektir)

 • IP Numarayı Web tarayıcıya yazıp Enter bastığınızda, telefon ekranınıza bağlantı isteği gelecektir. Bu uyarıyı kabul ediyorsunuz.
 • Ve karşınızda AirDroid görüntülü telefonunuz içeriği. Bu Web portal üzerinden dosyalarınıza ulaşabilir, adres defterinizi görüntüleyebilir, mesajlara bakabilir hatta kamerayı bile açabilirsiniz.
 • Ekranın Türkçe dil desteği de var. Değiştirmek için ekranın üstünde yer alan “A” işaretine tıkladığınızda dil ayarını değiştirebilirsiniz.

 • Örneğin Telefonda ki bir resim dosyasını bilgisayarınıza indirmek istiyorsunuz, Dosyalar (Files) yada Fotoğraflar Klasörüne tıklıyorsunuz.
 • Resimleriniz telefonda hangi dosyanın içindeyse ( bir değişiklik yapmadıysanız genelde DCIM klasörünün içinde olur) tıklıyorsunuz.
 • Ben telefonda aldığım ekran görüntüsü fotoğraflarını Bilgisayarıma çekeceğim için Screenshots klasörün içine girip resimleri bilgisayarımıza indiriyorum. Bunun için resmin üzerine sağ tuşa basıp “indir” diyebilirsiniz.

Telefonunuzda ki bir dosyayı kablo kullanmadan Bluetooth kullanmadan WİFİ üzerinden kolaylıkla bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Eğer bilgisayarınızda olan ses dosyası, fotoğraf yada başka bir belgeyi, bilgisayardan telefona atmak isterseniz, Fotoğraflar veya Dosyalar (nereye yüklemek isterseniz.) tıklayın. Açılan pencerenin hemen sağ üst köşesinde “Dosya Yükle” ve “Klasör Yükle” seçeneklerini göreceksiniz. Neyi telefonunuza yüklemek istediğinizde o butona tıklayın ve açılan ekrandan bilgisayarınızdaki dosyayı seçebilirsiniz.

AirDroid Mobil Uygulamasının Özellikleri:

 • Bu uygulama ile kablosuz dosya aktarımı yanı sırada telefonunuz için daha çok özellikler yapabilirsiniz. Bunlar;
 • a. Dosya Aktarımı; AirDroid uygulaması, her türlü dosya uzantısını, Microsoft Windows, Linux, Mac pc mobil cihaz gibi farklı platformlarda, dosya aktarımını destekler.
 • b. Ekran Yansıtma; Android cihazlarını PC’ye kablosuz olarak yansıtabilirsin.
 • c. Android cihazı Uzaktan Kontrol Et; Android cihazlarının kontrolünü başka cihaz üzerinden tam olarak eline alabilirsin.
 • d. Uzaktan Kamera; Uzaktan kamera özelliği, hem ön hem de arka kameraların merceğini görmenize, cihazın çevresindeki ortamı gerçek zamanlı olarak izlemenize yardımcı olabilir.
 • e. SMS ve Rehber yönetimi; SMS mesajları alın, cevaplayın ve gönderin.
 • f. Bildirim Aynası, İzin verilen tüm uygulamalardan gelen telefon bildirimlerini bilgisayarınıza görebilirsiniz.
 • g. PC’de aramalar yap, Telefon numaralarını toplu olarak doğrudan AirDroid masaüstü istemcisine aktarabilir, tıklayarak arama yapabilir ve müşterilerinle veya arkadaşlarınla ahize veya telefonun Bluetooth kulaklığı üzerinden konuşabilirsin.
 • h. Yedekleme ve Senkronizasyon, Telefondan bilgisayara fotoğraf ve video taşıyıp yedekleyebilirsiniz.

Ayrıca Android Whatsapp uygulamasında yer alan Durum özelliğinde istemediğiniz kişilere Durum paylaşımının gözükmemesini nasıl ayarlandığını öğrenmek için BU BAĞLANTI linkini tıklayabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *