«
  1. Anasayfa
  2. Mobil
  3. Telegram İki Adımlı Doğrulama Nedir? Nasıl Yapılır?

Telegram İki Adımlı Doğrulama Nedir? Nasıl Yapılır?

Telegram İki Adımlı Doğrulama açma ve kapatma nasıl yapılır? İki adımlı doğrulama nedir? Oturum açmak için parolanın haricinde, otomatik olarak üretilen ikinci bir şifre doğrulama işlemidir. Parolanızı başkaları bilse bile, yeni bir cihazda giriş yapmaya çalıştıklarında İki faktörlü doğrulama kodu isteyecektir. Bu kod genelde SMS şifre ile yada mail yolu ile gönderilmektedir. Buraya gönderilen doğrulama kodu sayesinde, başka cihazdan giriş bu şekilde olmaktadır. İki faktörlü doğrulama seçeneği ile, şifreniz bilinse bile, hesabınızın başka bir cihazda kontrolünüz dışında açılmasının önüne geçilmektedir. İki adımlı doğrulama seçeneği kullanım alanı oldukça yaygınlaşma başladı. WhatsApp, İnstagram gibi bir çok popüler uygulamalarda iki adımlı doğrulama seçeneklerini sunmaya başlamışlardır. Telegram’da bu konuda geri kalmadı ve kullanıcılarına isteğe bağlı olarak iki adımlı doğrulama seçeneğini sunmuştur.

Yazı İçeriği:

Telegram İki Adımlı Doğrulama Aktif Etmek

Telegram uygulamasını mobil telefonunuza kurduğunuzda, İki Adımlı Doğrulama seçeneği varsayılan olarak kapalı gelmektedir. İsteğe bağlı bu güvenlik özelliğini açıp kapatabilirsiniz. Telegram için İki faktörlü doğrulama nasıl aktif edilir bakalım.

  1. Telegram uygulamanızı açın. Ekranın sol üst köşesinde yer alan Alt Alt üç çizgi simgesine dokunun.
  2. Açılan ekrandan Telegram “Ayarlar” yazısına dokunun
  3. Telegram “Gizlilik ve Güvenlik” yazısına dokunun.
  4. Ekranın aşağı indiğinizde “İki adımlı doğrulama” seçeneğini göreceksiniz.

İki Adımlı Doğrulama seçeneğine tıkladığınızda, Telegram sizden 4 haneli bir şifre isteyecektir. İleri devam ettiğinizde aktif olarak kullandığınız bir mail adresi girmeniz gerekmektedir. Onay kodu bu mail adresine gelecektir. Artık Telegram hesabınızı başka bir cihazdan açmaya kalktığınızda, İki Adımlı Doğrulama doğrulama işleminde vermiş olduğunuz mail adresine doğrulama kodu gelecek ve bu doğrulama kodunu yazdıktan sonra giriş yapabileceksiniz. Telegram iki faktörlü doğrulama seçeneğini kapatmak isterseniz, yukarıda ki sıralamayı takip edip ilgili ekran geldiğinizde “Parolayı Kapat” seçeneğine dokunmanız yeterli olacaktır. Artık Telegram iki adımlı doğrulama seçeneği kapanmıştır.

Önerilen İçerik; Mobil kategorisinde yer alan Telegram Uygulama Kilidi isimli blog yazımıza bakabilir, Telegram’a nasıl şifre koyulup açılacağını öğrenebilirsiniz.

Telegram İki Adımlı Doğrulama Şifremi Unuttum

Telegram iki adımlı doğrulama şifresini unutursanız, yukarıda anlattığımız adımlarda belirlediğimiz parola ipucu ve doğrulama e-postasını kullanarak, doğrulama şifrenizi yenileyebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *