«
  1. Anasayfa
  2. Bilgisayar
  3. Unutulan Bilgisayar Şifresi Nasıl Resetlenir?

Unutulan Bilgisayar Şifresi Nasıl Resetlenir?

Bilgisayar Şifresini resetlemek. İnsanlık hali hepimizin başına gelebilecek bir durumdur #bilgisayar şifresini unutmak. Bunun için bilgisayarınıza format atmaya yada daha uzman bir kişiden destek almaya gerek yok. Kendi şifrenizi kendiniz resetleyin. Çok fazla uzmanlık istemeyen basit birkaç adımla bilgisayar şifrenizi 1-2 dk içinde resetleyip masaüstünüze gelebilirsiniz.

Unutulan Bilgisayar Şifresi Nasıl Resetlenir?

Unutulan Bilgisayar Şifresini resetlemek için bir kaç yöntem var ama benim anlatacağım yöntem (bir çoğunu denemiş olmakla birlikte) oldukça basit ve fazla bilgi istemeyen herkesin Kendi başına yapabileceği bir işlem türüdür. Bu işlemi bütün Microsoft işletim sistemi windows 10 / windows7 sürümlerinde yapabilirsiniz (Sunucu tabanlı yani server 2012 ve üstünde çalışmamaktadır). İlerleyen zamanlarda şifre resetlemenin programsız halini de anlatacam ama inanın bu daha kolayı :) .Vakit Bulursam AYKUT AKSU youtube kanalımda videosunu da paylaşacağım.

Öncelikle küçük boyutlu ücretsiz programımızı Password Changer BU LİNK ten indirmelisiniz. Rar dosyasında çıkardığınız iso dosyasını bir CD’ye yazdırmanız gerekiyor. Sonrasında bilgisayarınızın sürücüsüne yazdırdığınız cd’yi yerleştirip bilgisayarınızı yeniden başlatmalısınız. Eğer açılışta otomatik olarak program gelmez ise klavyenizden (bu anakart modeline göre değişebilir) F12,F10 yada F6 tuşlarına basarak Boot ekranına yani bilgisayarınızın ne ile açılmasını istediğiniz ekran gelecektir. Buradan CD Rom seçerek uygulama ekranına başlangıca geçebilirsiniz.

Karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

  • Biz şifre resetleme programına giriş için “0” yani “Clean Boot Active Passwprd Changer” bölümüne Giriyoruz.

  • Bilgisayar şifresi Windows’un “SAM” dosyasında saklanır. İster “1” seçeneğini yazarak hangi disk üzerinde var ise onu taratabilir isterseniz de “2” seçeneğine geçiş yaparak bilgisayarınızda “SAM” dosyalarını aratabilirsiniz. En kestirm31e yol “1”ci seçenek yazarak ENTER basıyoruz.

  • Kısa bir tarama işleminden sonra karşımıza kurulu olan işletim sisteminin NTFS dosya yapısı çıkıyor. Benim işletim sistemim 20 Gb disk alanına kurulu olduğu için “1” seçerek ENTER tıklıyorum.

  • Program bir kaç dakikalık tarama işlemi gerçekleştirecektir. Burada biraz bekleyip sabırlı olmanız gerekir.

  • Ve tarama işleminin sonucu. Bu ekranda bilgisayarımda “Administrator” ve “Aykudintt” isminde iki hesap olduğunu gösteriyor. Siz hangi kullanıcıyı resetlemek istiyorsanız yapmanız gereken “Your Choice” kısmına karşılık gelen rakamı yazmanız. Ben “Aykudintt” hesap bilgilerini resetlemek istediğimden “1”rakamını yazıp ENTER basıyorum.

  • Son olarak karşıma gelen varsayılan ekran bu şekilde olacaktır. Bu ayarlarda “Y” tuşuna basıp ENTER yaparsanız “aykudintt” hesap adına ait olan şifre silinir. Yani bu işlemden sonra bilgisayarınızı açtığınızda şifre yazmadan o hesap ile giriş yapabilirsiniz. Eğer ilk seçeneği seçerseniz (User Must Change password next logon) hesaba giriş yaptığınızda sizden yeni şifre oluşturmanızı isteyecektir.

Unutulan Bilgisayar Şifresi konusunda Takıldığınız anlaşılmayan bir durum var ise lütfen yorum kısmında belirtiniz.

Bilgisayar kategorisinde yer alan ve bir logo’da resim üzerindeki bir yazının hangi font kullanıldığını öğrenmek isterseniz BU BAĞLANTI linkini tıklayabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *