«
  1. Anasayfa
  2. Bilgisayar
  3. USB Bellek’e Programsız Nasıl Şifre Koyulur?

USB Bellek’e Programsız Nasıl Şifre Koyulur?

USB Bellek Şifre koymak (Programsız). Taşınabilir bellekler, veri depolamak, veri taşımak veya yedekleme yapmak için tercih edilen kullanışlı, küçük, basit cihazlardır. Harici belleklerinizin içinde başkalarının görmemesini istediğiniz önemli verileriniz varsa, USB belleklere şifre koymak en mantıklı çözüm olacaktır. Bu işlem için herhangi bir programa ihtiyacınız olmasına da gerek yoktur. Kullandığınız Windows 10 veya Windows 11 işletim sisteminin sunmuş olduğu BitLocker servisi sayesinde USB belleğinize şifre koyabilirsiniz. BitLocker servisi; Windows 7 ile gelen ve sonraki işletim sistemleri üzerinde sunulmaya devam eden bir veri şifreleme ve koruma sistemidir. BitLocker sayesinde, harddisk veya taşınabilir disk (USB,Flash bellek vb.) cihazların açılışına şifre koyup, verilerinizi başka kişilerin görmesine karşı koruma altına alabilirsiniz.

USB Bellek Nasıl Şifrelenir?

  • Şifre koyulacak olan USB belleğinizi bilgisayara takınız. Masaüstüne yer alan veya arama bölümüne “Bu Bilgisayar” yazıp tıklayın. Usb sürücünüzün üzerine Mouse ile gelin ve sağ tuşa basın.
  • Açılan yeni ekrandan “BitLocker’ı Aç” seçeneğine tıklayın.
  • ‘Sürücünün Kilidini Açmak için Bir Parola Kullan’ seçeneğine aktif edin ve USB belleğiniz için parola belirleyin ve “Sonraki” butonuna tıklayın.
BitLocker usb bellek şifrelemek
BitLocker usb bellek şifrelemek

Önerilen Yazı; USB bellek Windows 11 Format kurulum dosyası nasıl hazırlandığını öğrenmek isterseniz BU BAĞLANTI adresine tıklayıp ilgili yazıya ulaşabilirsiniz.

  • Sonraki ekranda karşınıza kurtarma anahtarı seçeneği gelecektir. Parolanızı unutursanız kurtarmanız gereken anahtardır. İster yazdırabilir , isterseniz TXT uzantılı bilgisayarınıza indirebilirsiniz.
  • “Yalnızca kullanılan disk alanını şifrele” seçeneğini seçin seçin ve “Sonraki” butonuna tıklayın.
  • Karşımıza gelen diğer ekranda tavsiyem “Uyumluluk Modu” seçeneğini işaretleyip “Sonraki” butonuna tıklayın. “Şifrelemeyi başlat” seçeneğine tıklayıp işlemin bitmesiniz bekleyin.

Artık Taşınabilir USB belleğiniz hangi bilgisayara takarsanız takın tıklandığında şifre ile açılacaktır. USB belleğinizde şifreyi tamamen kaldırmak isterseniz, USB belleğin üzerine Mouse ile gelip sağ tuşa basın ve çıkan ekrandan “BitLocker’i Yönet” yazısına tıklayın. Karşınıza gelen yönetme ekranında, isterse USB bellek için oluşturduğunuz şifreyi değiştirebilir, isterseniz “BitLocker Kapat” seçeneğine tıklayıp USB bellek şifrelemenizi tamamen kaldırabilirsiniz. Taşınabilir diskinizi tıkladığınızda oluşturduğunuz şifre ekranı gelecektir. Eğer şifrenizi unuttuysanız, kurtarma numaranızı girmeniz yeterli olacaktır.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *