«
  1. Anasayfa
  2. Mobil
  3. WhatsApp’ta Otomatik Fotoğraf ve Video İndirme Nasıl Kapatılır?

WhatsApp’ta Otomatik Fotoğraf ve Video İndirme Nasıl Kapatılır?

WhatsApp’ta Otomatik Fotoğraf ve Video İndirmeyi kapatmak. Whatsapp grup yazışmalarında veya bireysel yazışmalarda, gönderilen fotoğraflar veya videolar telefonunuzun disk alanına kayıt edilmektedir. Gereksiz olarak düşündüğünüz bu verileri silmezseniz telefonunuzda yer kalmayacak ve performans sorunları yaşamaya başlayacaksınız. Özellikle kullandığınız telefonun disk alanı küçükse çabuk dolmasına sebep olacaktır. Ayrıca mobil hat üzerinden internete bağlıysanız paket kullanımı artacaktır. WhatsApp’ın ayarlar kısmında sunduğu veri depolama özelliği sayesinde bu seçeneğini isteğinize göre ayarlayabilirsiniz. Böylece görmek istediklerinizi, özellikle grup mesajlarında gönderilen fotoğraf yada video kendi isteğinize göre telefonunuza indirebilirsiniz. Android ve İOS Whatsapp uygulamasında işlem sırası aynı şekildedir.

WhatsApp Otomatik Veri İndirmeyi Kapatmak

  • WhatsApp uygulamanızı açın ve ekranın sağ üst köşesinde yer alan Üç Nokta (Alt Alta Üç Simge) menüsüne dokunun.
  • Açılan Ekrandan “Ayarlar” yazısına dokunun.
  • “Depolama ve Veriler” menüsüne dokunun.


#WhatsApp “Depolama ve Veriler” ekranında kullanıcılara detaylı bir veri indirme seçeneği sunmaktadır.

“Depolama Alanını Yönet” seçeneğine girdiğinizde, Whatsapp gruplarından yada kişilerden gelen dosya, video boyutlarını detaylı bir şekilde görebilirsiniz. Gereksiz olduğunu düşündüğünüz yada gönderilen verileri kişiye göre temizleme yapmak isterseniz, telefonunuzun “Galeri” bölümüne girmeden sadece Whatsapp’tan gelen verileri buradan da temizleme işlemi yapabilirsiniz.

Bizim asıl konumuz olan “Medyayı Otomatik İndir” seçeneğidir. Burada seçenek olarak Whatsapp “Mobil veri Kullanırken” , “Wifi Ağına Bağlıyken” ve “Dolaşımdayken” seçenekleri sunmaktadır.

  • Örneğin Mobil’den internete bağlıyken WhatsApp’tan gelen verilerin nelerin indirileceğini yada indirilmeyeceğini seçebilirsiniz. Mobil veri hattınızın kullanılmaması için hiç bir veriyi seçmemenizi tavsiye edebiliriz. Bunun için “Mobil veri Kullanırken” yazısına dokunmanız gerekmektedir. Karşınıza gelen seçeneklerden seçim yapabilirsiniz. Örnek görseldeki gibi mobil internetten bağlıyken Whatsapp’ta sadece fotoğraflar otomatik indirilecektir. Diğer seçenekler indirilmeyecektir.

  • Aynı şekilde “Wifi Ağına Bağlıyken” seçeneği de düzenleyebilirsiniz. Bu seçeneğe dokunduğunuzda karşınıza gelen ekrandaki gibi ister bütün seçenekleri aktif edebilirsiniz. Wifi ağında yükleme yapmak daha sağlıklı bir çözüm olacaktır.
  • “Dolaşımdayken” seçeneği yurt dışına çıktığınızda verilerin otomatik indirilip indirilmeyeceği ayar kısmıdır. Seçenekleri yine kendi isteğinine göre belirleyebilirsiniz.

Bu ekranda hiçbir şeyi seçmezseniz Whatsapp Gönderileri otomatik olarak indirilmeyecektir. Ancak siz tıkladığınızda inecektir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Whatsapp Konuları;

Whatsapp Sohbetlerini otomatik yedekleme nasıl yapılır? öğrenmek isterseniz BURAYI

Whatsapp Son görülme nasıl yapılır? öğrenmek isterseniz BURAYI tıklayıp ilgili makaleye ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *