«
 1. Anasayfa
 2. Mobil
 3. WhatsApp Sohbetleri (Android) Nasıl Yedeklenir?

WhatsApp Sohbetleri (Android) Nasıl Yedeklenir?

WhatsApp Sohbet yedekleme ve geri yükleme yapmak. WhatsApp’ın kullanıcılarına sunmuş olduğu özelliklerinden biriside sohbetlerin yedeklenmesidir. Whatsapp yazışmalarınızı yedeklemek, geriye dönük saklamak istiyorsanız başka bir uygulamaya gerek kalmadan Whatsapp’ın sunduğu seçeneklere göre mesajlarınızı ve dosyalarınızı yedekleyebilirsiniz. Android tabanlı telefonlarda Google Drive ve İOS tabanlı telefonların iCloud’u hizmeti üzerine Whatsapp konuşmalarınızı yedekleyebilirsiniz.

Yazı İçeriği:

Android WhatsApp Sohbetlerini yedeklemek

Android işletim sistemli telefonlarda Whatsapp yedeği almak Google Drive üzerine olmaktadır. Whatsapp uygulamasını tekrar yüklediğinizde, o zaman kadar yedek almış olduğunuz bütün içeriği de geri yükleyebilirsiniz. Bunun için dikkat etmeniz gereken tek nokta Google Drive hesabınıza bağladığınız Google hesabını unutmamak ve aynı hesabı kullanmaktır. Android Whatsapp Yedeği için;

 • Whatsapp Uygulamanızı açın ve ekranın sağ üst köşesinde bulunan (alt alta üç çizgi) simgesine tıklayın
 • Açılan sayfadan “Ayarlar” yazısına dokunun.
 • “Sohbetler” yazısına dokunun.
 • “Sohbet Yedeği” yazısına dokunun


Whatsapp telefonunuzun dahili depolama alanına da yedekleri yükler. Ancak telefonunuz bozulduğunda, değiştirildiğinde bu yedekler telefonda kalacağı için geri dönüşü zordur. En pratik yöntem bir Google hesabı bağlayıp Google Drive üzerine yedekleme yapmaktır. Google Drive ayarları menüsünden;

Google Drive yedekle bölümünde yer alan;

 • Sadece “Yedekle”ye dokunduğunda
 • Günlük
 • Haftalık
 • Aylık

gibi seçeneklerden istediğiniz kuralı seçebilirsiniz. Eğer bu seçenek “Asla” seçilide kalırsa Whatsapp Google Drive hiç yedek almayacaktır. Google Hesabı bölümünde isminden de anlaşılacağı gibi bir hesap eklemelisiniz. Yukarıda da belirttiğim gibi bu hesabınıza erişimi unutmayınız çünkü Whatsapp yedekleriniz burada olacağı için geri yükleme yaptığınızda bu hesaba ihtiyacınız olacaktır.

Yedekleme Bağlantısı; bölümünü açıklarsak, Wifi ve Hücresel seçenek karşınıza çıkacaktır. Eğer telefonunuzun hücresel kotasının kullanılmamasını istiyorsanız Wifi seçili kalabilir. Bu şu anlama gelmektedir. Herhangi bir Wifi hattından bağlandığınızda Whatsapp yedekleme olacaktır. Bu ayarın hemen altında yer alan “Videoları Dahil Et” seçerseniz sohbetlerin içeriğinde yer alan videolarda Google Drive yedeklenecektir. Google Drive’ın ücretsiz alanın 15 GB olduğunu ve çok video olursa boyutunun artmasından dolayı Google Drive alanınızın çabuk dolma ihtimali olabileceğini de unutmayın.

Whatsapp yedeklerini görmek isterseniz bilgisayarınızın web tarayıcısından yada Google Drive uygulamasını telefonunuza indirip, yedekleme yapılan hesabınızla giriş yaparak, Google Drive altında bulunan “Yedeklemeler” menüsünde görebilirsiniz. Peki telefonunuzu değiştirdiniz ve yeni Whatsapp kuruyorsunuz yada sildiğiniz bir sohbet geçmişine ulaşmak istiyorsunuz o zaman Android Whatsapp yedeklerini nasıl geri yükleyeceğiz? Buyurun Makaleye;

Whatsapp Google Drive ile Geri Yüklemek

 • Whatsapp uygulamanızı yeni telefonunuza kurun
 • Whatsapp kullanım için doğrulama işlemini yapın.
 • Sohbet ve medya dosyalarını geri yüklemek için sorulduğunda “Geri yükle” butonuna basın.
 • Yedek yükleme işlemi tamamlandıktan sonra “İleri” butonuna basın.

Yeni telefonunuzda kullandığınız Google hesabı eski telefonda kullandığınız ve Whatsapp yedekleri alması için tanımladığınız Google hesabı ile aynı olmak zorundadır. Çünkü yedekler ordadır :) düz mantık. Yeni bir Google hesabı eklerseniz yedekleri geri getiremezsiniz.

Whatsapp Telefonunuzun dahili hafızasına da yedek almaktadır. Bu hafızayı yeni telefona takarsanız buradan da yükleyebilirsiniz. Ancak Google Drive’den farkı son 7 günlük yedeklere ulaşırsınız. Dahili hafıza yedekleri gece 02:00 otomatik olarak yapılır.

Whatsapp Dahili Hafızadan Geri Yüklemek

 • Telefonunuzun Dosya yöneticisine girin.
 • sdcard/WhatsApp/Databases klasörünü bulun,
 • Hangi yerel Whatsapp yedeğini geri yüklemek istiyorsanız onu seçin.
 • Seçtiğiniz dosyanın msgstore-YYYY-MM-DD.1.db.crypt12 olan dosya adını msgstore.db.crypt12 olarak değiştirin,
 • WhatsApp uygulamasını silin ve yeniden yükleyin,
 • Uygulamayı açtığınız zaman geri yükleme ile ilgili soru ekranında “Geri Yükle” seçeneğine dokunun,
 • Birkaç dakika içinde sohbet geçmişiniz yüklenecektir,

Daha uzun süreli yedek tutmak ve telefonun bozulması, kaybolması durumunda Whatsapp yedeklerine ulaşmak için Google Drive üzerine Android Whatsapp yedeklemesi yapılması daha güvenli bir çalışma olacaktır. Google Drive 15 GB alan dolana kadar bütün Whatsapp yazışmalarını yedekleyebilir.

Whatsapp’ta şekilli yazı yazmak yani gönderilen mesajı biçimlendirme nasıl yapılır öğrenmek isterseniz BURAYI tıklayıp ilgili blog yazısına ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *