«
  1. Anasayfa
  2. Bilgisayar
  3. Windows 10 Ayarlar Panelini Nasıl Gizlenir?

Windows 10 Ayarlar Panelini Nasıl Gizlenir?

Yazı İçeriği:

Windows 10 Ayarlar Panelini Nedir?

Microsoft’un şu an için en son sürüm işletim sistemi olan Windows 10’da bilgisayarınızda yapılabilecek bütün ayarları “ayarlar” menüsünü altında topladı. Ortak kullanımda olan bilgisayarınızda özellikle çocukların veya başka bir kullanıcının yanlışlıkla veya bilerek ayarlar sekmesinde bulunan, Sistem ayarları, ağ ve internet, uygulamalar, kişileştirme, cihazlar gibi bir çok ayarı program kullanmadan gizleyerek koruyabilirsiniz.

Ayarları Gizlemek Nasıl Yapılır?

Program kullanmadan yapabileceğimiz bu işlem için, regedit kayıt defteri düzenleyicisine girerek, aşağıda verdiğim sıraya göre yapabilirsiniz. Bu konuda uğraşmak istemeyenler için Yazının en altında hazır Regedit ayarları hazır dosyasını da indirebilirsiniz. Bu şekilde de Ayarlar sekmesini Bir tık ile açıp kapatabilirsiniz.

  • İlk önce kayıt defterine giriş yapmalıyız. Bunun için Başat Kısmına Yada Ara kısmına “regedit” yazıp enter basıyorsunuz ve kaşınıza “regedit kayıt defteri düzenleyicisi” gelecektir.
  • Kayıt defterinde şu yolu takip ediyorsunuz. “HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer”
  • Bu ekranda “Explorer” kısmında boş tarafına gelip mouse sağ tuş basarak Yeni – Dize Değeri bölümüne gelip dize değeri açıyorsunuz ve adını “SettingsPageVisibility” olarak yapıyorsunuz.

  • Oluşturduğumuz bu yeni dosyanın üzerine yine mouse ile gelip çift tıklıyoruz ve açılan sayfada yer alan “Değer Verisi” kısmına “showonly:pageURL” yazarak tamam diyerek kapatıyoruz.


Bu ayarların hemen geçerli olması için bilgisayarınızın çalıştır (win+r tuşu) bölümüne “gpupdate” yazmanız yada bilgisayarınızı yeniden başlattıktan yeterli olacaktır. Windows 10’un “ayarlar” sekmesine girmeye çalıştığınızda  gizlendiğini göreceksiniz.

Bunun haricinde yukarıda bahsettiğim regedit ayarları ile uğraşmak istemezseniz aşağıdaki verdiğim 2 adet (Ayarları_Aç ve Ayarları_Gizle) regedit hazır dosyası ile bunu tek tıkla yapabilirsiniz. Unutmadan bu işlemlerin hemen gerçeklemesi için çalıştır sekmesine “gpupdate” yazmalısınız yada bilgisayarınızı yeniden başlatmalısınız.

Windows 10 Ayarlar Panelini Gizleme Regedit Dosyasını indirmek için >> BURAYI TIKLAYINIZ

İlginizi Çekebilecek Windows 10 Konuları;

Windows 10 Nasıl Geri Bir Tarihe Alırım?

Windows 10 God Mode Nedir?

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *