«
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar
 3. Windows 10 Disk Alanı Bölme ve Birleştirme Nasıl Yapılır?

Windows 10 Disk Alanı Bölme ve Birleştirme Nasıl Yapılır?

Windows 10 ayrılmamış alan birleştirme ve disk bölmek. Başka bir programa ihtiyaç olmadan, Windows 10 disk yönetimi üzerinden, mevcut “C” diskinizi bir den çok alana bölebilir veya daha önce böldüğünüz (D,E, vs..) sürücülerini silerek tekrar “C” sürücüsüne ekleyip disk alanınızı genişletebilirsiniz. Bu işlemi yaparken dikkat etmeniz gereken konu; eğer ayrılmış diğer disk yada disk sürücülerini silip “C” sürücüsüne tekrar katmayı düşünüyorsanız, varsa birleştirilecek diskteki yedekleri almanız olacaktır. Kısaca; disk birleştirme yapılacaksa disk içeriği silineceği için önemli bilgilerinizi yedeklemek olacaktır. Mevcut bilgisayar diski ayrıştırmak, yani bilgisayar diskini bir yada birden çok alana bölmek isterseniz herhangi bir yedekleme yapmanıza gerek yok. Burada veri kaybı yaşanmayacaktır. Şimdi sırasıyla Bilgisayarın “C” sürücü diskini bölmeyi ve bölünmüş diski tekrar birleştirmeyi anlatalım.

Yazı İçeriği:

Bilgisayar “C” Sürücü Diskini Bölmek

Diski bölme işlemleri genelde kullanıcıların yedek bir alan oluşturma istemesi ve yedeklerini bu ayrılmış alana koyması veya oyun, multimedya gibi içerikleri farklı disk üzerinde koymak istemelerinden dolayı yaptıkları çalışmadır. Ancak verileriniz önemliyse disk bölme yapıp diğer alanda yedekleri tutmak mantıklı değildir. Çünkü donanım olarak disk tektir ve sorun olduğunda ayrılmış alanda gitmektedir. Bu yüzden önemli verilerini başka bir donanımsal cihazda tutmanız olacaktır.

Örnek çalışmamıza göre “C” sürücüsünü küçültme yapacağız ve belirli bir alan ayırarak küçülteceğiz. Yani diski ikiye böleceğiz. İsterseniz disk boyutuna göre birden çok diske sürücüye bölebilirsiniz.

 • Windows 10 arama bölümüne compmgmt.msc (Microsoft Ortak Konsol Belgesi) yazın ve aramada çıkan sonucu tıklayın.
 • Karşınıza gelen ekranın solunda yer alan menülerden “Disk Yönetimi” seçeneğine tıklayın.
 • C sürücüsünün üstüne Mouse ile gelin sağ tuşa basın. (Veya hangi sürücüyü bölümlere ayırmak isterseniz o sürücüye yapın)
 • “Birimi Küçült” yazısına tıklayın.


Karşınıza ayırmak istediğiniz disk alanı bölümü gelecek, kendi tercihinize göre; “Küçültülecek alan miktarını MB olarak girin” ayırmak istediğiniz diğer disk alanını girin. Örneğin ben yeni ayırdığım diski boyutunu 30 GB için 30000 MB olarak giriyor ve “Küçült” yazısına tıklıyorum. Artık 30 GB’lık yeni bir disk alanım oluşmuş oldu.

Bölme işleminden sonra belirlediğiniz alan kadar ayrılmış disk alanını “Ayrılmamış” yazısı şeklinde göreceksiniz. Şimdi sıra geldi bu diski aktif etmeye. Bunun için; Ayrılmamış yazan diskin üstüne Mouse ile gelin ve sağ tuşa basın. Çıkan menüden “Yeni basit Birim” yazısını tıklayın.

Karşınıza gelen ayarlarda değişiklik yapmanıza gerek yok. İsterseniz sürücü harfini isteğe bağlı değiştirebilirsiniz. Biçimlendirme işlemi bittikten sonra artık ayırdığınız alan kadar bir disk alanınız daha oldu.

Disk bölme işlemi yaparken mevcut diskteki verilerin kaybolmayacağını tekrar hatırlatalım. Şimdi gelelim ikinci örnek çalışmamıza. Diyelim ki; Diskinizi daha önce bir yada bir kaç parçaya böldünüz ve işletim sistemi kurulu olan “C” diskinizde alan kalmadı ve böldüğünüz diskleri tekrar birleştirmek istiyorsunuz. Yani “C” sürücüsüne “D” sürücüsünü ekleyip genişleteceğiz. Bu işlemin nasıl yapıldığına bakalım.

Bilgisayar Disk Genişletme / Birleştirme

Genişletme işleminin disk bölme işleminden farkı diski silip tekrar eklemektir. Bu yüzden eklenecek disk içeriğinde önemli verileriniz varsa yedeklemeniz gerekmektedir.

 • Windows 10 arama bölümüne compmgmt.msc (Microsoft Ortak Konsol Belgesi) yazın ve aramada çıkan sonucu tıklayın.
 • Birleştirmek (örneğin D sürücüsü) istediğiniz diskin üzerine Mouse ile gelin ve “Birim Sil” yazısına tıklayın.
 • Silme işleminden sonra “Boş Alan” isminde bir disk oluşacak, tekrar üzerinde Mouse sağ tuşa basıp “Bölüm Sil” yazısına tıklayın.

Bölüm silme işleminden sonra “Ayrılmamış alan” şeklinde ismi değişecek. Artık bu diski istediğimiz disk alanına bağlayıp genişletebiliriz. Ben örnek çalışmaya göre işletim sisteminin olduğu ana disk yani “C” sürücüsüne bağlayıp genişleteceğim. Bunun için;

 • “C” sürücüsünün üzerine Mouse ile gelin sağ tuşa basın.
 • Açılan menü ekranında “Birimi Genişlet” yazısına tıklayın.


İleri butonuna tıkladıktan sonra, karşınıza ham disk yani az önce sildiğimiz disk çıkacak. Tabi ki biz bir adet disk sildiğimiz için karşımıza  1 adet çıkacaktır. Sizler birden çok diski silip bu ekranda seçip “C” sürücüsüne ekleyip te genişletebilirsiniz.

İleri butonuna tıkladıktan sonra, ayrılmış diskiniz “C” diskinize eklenecek ve disk alanınız eklediğiniz disk boyutu kadar genişleyecektir. Burada Bir bilgisayarın diskini nasıl parçalara bölebiliriz ve böldüğümüz diskleri nasıl Ana disk “C” sürücüsüne ekleriz anlatmaya çalıştım. İçerik biraz teknik konudur. Konuyla ilgili sormak istediklerinizi yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

Bilgisayar kategorisinde yer alan, Windows 11 bilgisayarında konuştuğunu metne dönüştürmenin nasıl yapıldığını öğrenmek isterseniz BU BAĞLANTI linkine tıklayıp ilgili blog yazısına ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *