«
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar
 3. Windows 10’da Gizli Dosya ve Klasörler Nasıl Gösterilir?

Windows 10’da Gizli Dosya ve Klasörler Nasıl Gösterilir?

Bilgisayarda dosyaları gizlemek ve gizli dosyaları görmek nasıl yapılır? Bir bilgisayarı birden çok kullanıcı varsa bazı özel dosyaları korumaya almak için gizli konuma getirilebilir. Özellikle çocukların kullandığı bilgisayarda dosyaların yanlışlıkla silinmemesi gibi durumların önüne geçmek için yapılabilecek hızlı bir dosya koruma yöntemidir. Ayrıca İşletim sisteminizin bazı özel sistem dosyalarını görmek içinde yapılaması gereken bir gizli dosya görüntüleme sistemidir. Bilgisayarda bir dosyanın nasıl gizli yapıldığını ve bilgisayardaki gizli dosyaların nasıl görüntülendiği nasıl yapılır? bakalım.

Yazı İçeriği:

Bilgisayarda Dosyayı Gizli yapmak

Bilgisayarda bir dosyayı gizlemek, Windows 10, Windows 11, ve diğer windows 7,8 işletim sistemlerinin hepsinde aynı şekilde yapılmaktadır.

 • Gizli yapma istediğiniz dosyanın üzerine mouse ile gelin.
 • Mouse sağ tuşa basın ve çıkan ekranda en altta yer alan “özellikler” yazısına tıklayın.
 • “Gizli” kutucuğunu işaretleyip “uygula” seçeneğine tıklayın.


Eğer gizlediğiniz klasörün içinde başka klasörlerde varsa “Uygula” seçeneğine tıkladığınızda, karşınıza iki seçene çıkacaktır. Bunlar;

 • “Değişiklikleri yalnızca bu klasöre uygula” bu seçenek sadece klasörü gizler alt dosyaları gizlemez.
 • “Değişiklikleri bu klasöre, alt klasöre ve dosyalara uygula” ise mevcut klasörü ve alt klasör ve dosyaları da gizler ayrıca alt klasörlere işlem yapmaya ihtiyaç olmaz.

Eğer bu dosyanın gizliliğini kaldırma isterseniz, yukarıda ki yöntemi takip ederek “Gizli” seçeneğini kaldırıp “Uygula” seçeneğine tıklamanız yeterlidir.

Bilgisayarda Gizli Dosyaları Görmek

Bir bilgisayarda dosyayı gizlemeyi öğrendik. Peki gizli dosyanın nasıl gözükeceğine bakalım. Varsayılan olarak işletim sistemlerinde “gizli dosyaları göster” seçeneği kapalı gelmektedir. Bu seçeneğin nasıl aktif edildiğine bakalım. Gizli dosyalara aktif etmenin bir kaç yolu vardır.

 • Masaüstünde yer alan “Bu bilgisayar” simgesine tıklayın. Yada arama kısmına “bilgisayar” yazın çıkan sonuçta “Bu bilgisayar” seçeneği de tıklayabilirsiniz.
 • Üst menüde yer alan “Görünüm” seçeneğine tıklayın.
 • Alt menüde açılan “Seçenekler” menüsüne tıklayın.

 • Karşınıza “Klasör Seçenekleri” ekranı gelecektir. İkinci ekranda yer alan “Görünüm” seçeneğine tıklayın.
 • Gelişmiş seçenekleri altında yer alan “Gizli dosya, klasör ve sürücüleri göster”  seçeneğini aktif edip “Uygula” yazısına tıklayın.
 • Gizlediğiniz dosya silik bir şekilde gözükecektir. Tekrar gizli konuma getirmek için aynı ekranda yer alan “Gizli dosya, klasör ve sürücüleri gösterme” seçeneğini tıklayıp “Uygula” yazısına tıklamanız yeterlidir.

Bilgisayarda dosyayı gizli konuma getirmek ve gizli dosyaları nasıl görünür hale getirmeyi anlatmaya çalıştım. Takıldığınız bir nokta varsa yorum kısmında paylaşabilirsiniz. Ayrıca;

Bilgisayar kategorisinde yer alan, Windows 10 Sıfırlama işleminin nasıl yapıldığını öğrenmek isterseniz ilgili linke tıklayabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *