«
  1. Anasayfa
  2. Bilgisayar
  3. Windows 10 Konum Kapatmak ve Geçmişi Temizlemek Nasıl Yapılır?

Windows 10 Konum Kapatmak ve Geçmişi Temizlemek Nasıl Yapılır?

Windows 10 konum kapatmak ve temizlemek. Windows 10’un kişisel veri toplama hizmetlerinden biriside varsayılan olarak açık gelen konum hizmetidir. Bu servisin çalışmasıyla birlikte özellikle haritalar hizmeti, takvim, hava durumu gibi uygulamalar sizin konumunuz hakkında bilgi toplar ve bulunduğunuz yerde aramanıza göre veriler sunmaktadır. Örneği benzin istasyonu, cafeler, mağazalar, marketler gibi önerilerde bulunur. Konum servisini kapattığınızda Windows 10 işletim sisteminizin çalışmasını etkileyecek bir durum söz konusu değildir. Sadece yukarıda belirttiğimiz gibi özellikle belirli uygulamalar  sizlere o konuyla ilgili veriler sunamaz. Eğer kişisel gizliliğe önem veriyorsanız, veri paylaşımlarını elinizde geldikçe azaltmak istiyorsanız Windows 10’un konum özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz.

Ayrıca bu servisi kapattığınızda arka planda çalışan bir servisin bilgisayarınızın az da olsa işlemcisini kullanımını azaltmış olur ve daha stabil ve performanslı bir işletim sistemi için bilgisayarınıza destekte bulunmuş olursunuz. Ne kadar az arka plan servisi o kadar iyi işletim sistemi mantığını unutmayın. Tabi bu arka planda işletim sisteminizi çalışmasını engelleyecek türden bir servis olmaması lazım. Eğer ihtiyacınız yoksa (-ki bu gibi işlemleri cep telefonun da yapıldığını düşünürsek) Bilgisayarınızda konum verilerini kapatmak yerinde bir çalışma olacaktır.

Window 10 Konum Kapatmak

  • Windows Arama Bölümüne “Ayarlar” yazınız veya sol alt köşede bulunan Windows İkonuna tıklayıp açılan menüden Ayarlar (çark işareti) simgesine tıklayınız.
  • Karşınıza gelen Windows Ayarları penceresinde bulunan “Gizlilik” seçeneğine tıklayınız.
  • Ekranın hemen solunda yer alan ve Uygulama izinleri altında bulunan “Konum” seçeneğine tıklayınız.
  • “Değiştir” yazısına tıklayıp “Bu cihaz için konum erişimi” seçeneğini “kapalı” konuma getiriniz.


Bu ekranda yapacağınız işlem Konumu genel olarak kapatma işlemidir. Aynı sayfanın hemen altında yer alan “Uygulamaların Konumunuza Erişmesine izin verin” Seçeneğini aktif ederek, alt kısımda karşınıza çıkacak olan, kamera, hava durumu, haritalar, posta ve takvim gibi uygulamaları da isteğe göre ayarlaya bilirsiniz. Yani konumunuzu açık tutarak, belirli uygulamaların erişmesini seçebilirsiniz.

Windows 10 konum ekranında kullanıcısına, uygulama bazında erişim, genel konum açma kapatma gibi ayrıntılı konum düzenleme imkanı sunmasının yanı sıra konum geçmişini temizleme imkanı da sağlamaktadır. Yine Konum ekranında yer alan “Konum Geçmişi” yazısının hemen altında yer alan “Temizle” butonuna tıkladığınızda Windows 10’un diskinize kayıt ettiği konum verilerini de silmiş olursunuz. Konum temizleme, kapatma ve uygulamaya göre izinler işlemlerinin hepsi bu kadar konuyla ilgili takıldığınız bir yer varsa yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Windows 10 Konuları;

Windowd 10’un Oyun Modu ne olduğu ve Nasıl açılıp Kapatılacağını öğrenmek isterseniz BURAYI

Windows 10’un kayıtlı ürün anahtarını bulma yöntemlerinide öğrenmek isterseniz BURAYI tıklayabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *