«
  1. Anasayfa
  2. Bilgisayar
  3. Windows 10 Odaklanma Yardımı Ne İşe Yarar?

Windows 10 Odaklanma Yardımı Ne İşe Yarar?

Odaklanma Yardımı Nedir, Ne İşe Yarar? Windows 10 işletim sisteminde yer alan Focust Assist yani Odaklanma Yardımı belki de çoğu kullanıcının farkında olmadığı bir Windows 10 özelliğidir. Peki nedir bu odaklanma yardımı? Bu yazımızda Odaklanma yardımının ne olduğunu, Ne işe yaradığını ve bilgisayarınızda odaklanma seçeneğinin nasıl aktif edebileceğimizi öğreneceğiniz.

Yazı İçeriği:

Odaklanma Yardımı Nedir?

Bilgisayarınızda oyun oynarken, tam ekran dizi veya film izlerken, bir makale okurken, veya Office belgesinde çalışırken odaklanmış durumda kalmanız gerektiğinde dikkat dağıtıcı Windows bildirimleri önlemenizi sağlar. Otomatik olarak etkinleştirilecek şekilde varsayılan olarak ayarlanır. Bunların herhangi birini veya tümünü denetleyebilir ve hangi düzeydeki bildirimlerin gizleneceğini belirleyebilirsiniz.

Odaklanma Yardımı nasıl Ayarlanır?

  • Windows 10 arama bölümüne “Ayarlar” yazın. Klavyeden Win+s tuşuna basıp arama bölümünü açabilirsiniz.
  • Karşınıza gelen yeni pencere ekranında “Sistem” yazısına tıklayın.
  • “Odaklanma Yardımı” yazısına tıklayın.

Odaklanma yardımı ekranında karşınıza 3 seçenek gelecektir. Bunlar;

  • 1- Windows’un tüm bildirimleri almak isterseniz Kapalı konumda bırakabilirsiniz.
  • 2- Yalnızca sizlerin belirleyeceğiniz, uygulama önceliklerine göre bildirimler alabilirsiniz. “Öncelik listenizi özelleştirin” yazısına tıklayıp uygulamaları seçebilirsiniz.
  • 3- Yalnızca Alarmlar seçeneğinde ise alarmlar dışında her şeyi gizler. Yani Windows bildirimini almak istemiyorsanız bu seçeneği seçmeniz gerekmektedir.

Aynı ekranda bulunan “Otomatik Kurallar” seçeneği de sunulmaktadır. Bu ekranda odaklanma ayarını isterseniz bir zamana göre ayarlayabilirsiniz.Belirlediğiniz saatler arası bilgisayarınız için sessiz odaklanma saati olacaktır. Ekranı Kopyalarken, oyun oynarken, Tam ekran modu seçenekleri varsayılan olarak açık gelmektedir. Bu seçenek açık kaldığınızda bahsedilen uygulamalarda bildirim almayacaksınız. İsterseniz bu özellikleri de isteğe göre açıp kapatabilirsiniz.

Bilgisayar kategorisinde yer alan, Windows 10 Karanlık Mod Aktif etmek içerikli blog yazımıza da bakabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *