«
  1. Anasayfa
  2. Bilgisayar
  3. Microsoft Windows 10 Oyun Modu Nedir?

Microsoft Windows 10 Oyun Modu Nedir?

Oyun modu’nu aktif/pasif yapmak. Microsoft’un en son işletim sistemi olan Windows 10’un yeni özelliklerinden biriside oyun severler için “Oyun Modu” seçeneğidir. Oyun Modu seçeneğinin nasıl aktif edileceğini / kapatılacağını ve ne işe yaradığı ile ilgili detaylı açıklamayı yazı devamında bulabilirsiniz..

Yazı İçeriği:

Windos 10 Oyun Modu Nedir?

Creators Update güncelleştirmesiyle sunduğu oyun modu seçeneği ile, Bir oyun açtığınızda bilgisayarınızın İşlemci, Ram, Ekran kartı gibi donanımsal özellikleriniz açılan oyunu yoğunlaşacaktır. Windows iyi bir  oyun deneyimi sunmak için, arka planda çalışan servislerin bazılarını kapatarak veya donanım önceliklerini azaltarak, özellikle İşlemcinizi ve diğer donanım özelliklerinizi oyuna ayıracaktır. Bu özellik aktifse Microsoft Windows oynarken arka planda bildirim göndermeleri engelleyecektir. Bu sayede oyuna ve sisteme bağlı olarak daha kararlı bir FPS kare hızı elde etmeye yardımcı olur. Eğer oyun modu sizin ayarlar kısmınızda gözükmüyorsa Windows 10 işletim sisteminizi güncelleştirmeniz gerekmektedir. Windows 10 nasıl Güncelleştirileceğini BU BAĞLATI adresine tıklayıp öğrenebilirsiniz.

“Oyun Modu” özelliği Windows 10’da varsayılan olarak açık gelmektedir. Ekran kartı üreticileri AMD ve Nvidia forum sitelerinde kullanıcılar bazı oyunlarda performans düşüşü ve donmalar gibi sorunlar yaşandığını belirtmişlerdi. Oyun modu aktif edildiğinde Windows arka planda çalışan bazı servisleri kapattığı için oyunun servislerini de etkileyebilecek olduğundan bu tür sorunlar çıkabilmektedir. Bu durumdan emin olmak için en iyi yöntem varsayılan olarak açık gelen Oyun Modu’nu kapatarak aynı oyunu oynamanız olucaktır. Windows bu özellik ile ilgili Windows yamaları çıkartabilir, işletim sisteminizin güncelleştirmelerini kontrol etmeyi ihmal etmeyiniz.

Windows 10 Oyun Modu Açmak/Kapatmak

  • Windows 10’un Ara bölümüne “Ayarlar” yazınız.
  • Karşınıza gelen yeni pencerede “Oyun” yazısına tıklayınız.

  • Ekranın Sol tarafında bulunan “Oyun Modu” yazısına Tıklayınız.
  • Oyun Modu’nu Açık veya Kapalı konuma getirin.


Varsayılan olarak açık gelen “Oyun Modu” seçeneğini bazı oyunlarda sorun yaşıyorsanız bu ekranı kapatarak bu şekilde de oynayıp test etmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca, Herhangi bir oyunu açtığınız zaman nu ekrana ulaşmanın kısa yolu ise;

  • Windows logo tuşu + G‘ye basarak Oyun çubuğunu açın.
  • Oyun çubuğunda Ayarlar‘ı seçin.
  • Genel sekmesinde “Oyun Modu” onay kutusunu seçin.

Ayrıca bilgisayar kategorisinde yer alan Windows 10 Ürün Anahtarını Öğrenmek konulu blog yazımıza bakarak üç yöntemle nasıl lisans bulunur öğrenebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *