«
  1. Anasayfa
  2. Bilgisayar
  3. Windows 10 PIN Kodu Değiştirme, Sıfırlama ve Kaldırma Nasıl Yapılır?

Windows 10 PIN Kodu Değiştirme, Sıfırlama ve Kaldırma Nasıl Yapılır?

Windows 10 PIN Kodu Değiştirme, Sıfırlama ve Kaldırma Nasıl Yapılır? Microsoft daha önceki Windows işletim sistemlerinde kullanıcı hesabı güvenliği için parola oluşturma seçeneği sunmaktadır. Windows 10 işletim sisteminde buna ek olarak PIN şifre koyma, parmak izi okuyucusu, yüz tanıma sistemi, resimli parola, gibi yeni güvenlik özelliği de getirmiştir. İşletim sisteminizi ilk kurulumda oluşturduğunuz PIN şifrenizi değiştirmek isteyebilirsiniz veya insanlık hali PIN şifrenizi unutmuşta olabilirsiniz, yada tamamen kaldırmak ta isteyebilirsiniz. Bu makalede PIN şifre değiştirmeyi ve unutulan Windows 10 PIN şifre resetlemenin nasıl yapılacağı ve PIN kaldırma işlemleri anlatılacaktır.

Yazı İçeriği:

Windows 10 Hello nedir?

Windows Hello bilgisayarınız için,; yüzünüzü, parmak izinizi veya PIN kodu kullanarak oturum açma yöntemidir. Kilit ekranındayken cihazınızda oturum açmak ve web’de hesabınızda oturum açmak için Windows Hello’yu kullanabilirsiniz.

Giriş Yapılan Windows 10 PIN Değiştirmek / Kaldırmak

PIN kodunu biliyor ve bilgisayarınıza giriş yapıyorsanız aşağıdaki yönergeleri takip ederek yeni bir PIN kodu oluşturabilirsiniz.

  • Windows 10 Arama Bölümüne “Ayarlar” yazınız.
  • Hesaplar menüsünden “Oturum Açma Seçenekleri” bölümüne geliniz.
  • Windows “Hello PIN” seçeneğine Tıklayın
  • “Değiştir” seçeneğine tıklayıp mevcut PIN şifrenizi tekrar oluşturabilirsiniz. Bunun eski PIN numaranızı yazıp tekrar oluşturacaksınız.
  • “PIN’imi unuttum” seçeneğine tıklarsanız, yönetici Admin hesabımız varsa onun şifresini soracaktır. Admin Şifremiz yoksa bir şey yazmadan TAMAM tıklıyorsunuz. Karşınıza yeni PIN girmemizi isteyen bir ekran gelecektir. Burayı boş bırakıp “İPTAL” seçeneğini tıklarsanız PIN seçeneği ile giriş kalkmış olur. Yanı PIN şifresi girmeden direk bilgisayara giriş yapmış olursunuz.

Windows 10 PIN Kodunu Unuttum

Eğer PIN ekranında oturumu açamazsanız yani PIN şifrenizi unuttuysanız aşağıdaki adımları yapabilirsiniz.

  • PIN Metin kutusu önüne geldiğinizde Pin’mi unuttum seçeneğine geliyoruz. Seçenekleri takip ederek aktif olarak kullandığınız yani Windows 10 ilk yapılandırma ekranında bağladığınız Microsoft mail hesabınız, diğer adıyla Outlook veya Hotmail hesabınızı yazıyorsunuz ve mailinize PIN sıfırlama ile ilgili link mailinize gelecektir. Link’e tıklayıp yeni PIN oluşturma işlemlerini yapabilirsiniz.

Bilgisayar kategorisinde yer alan Windows 10 Touchpad’i Devre Dışı Bırakmak isimli blog yazımız ilginizi çekebilir.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *