«
  1. Anasayfa
  2. Bilgisayar
  3. Windows 10 Programsız Dosya Sıkıştırması Nasıl Yapılır?

Windows 10 Programsız Dosya Sıkıştırması Nasıl Yapılır?

Windows 10 Programsız Dosya sıkıştırmak. Bilgisayarımızda bir dosyayı sıkıştırmak, arşiv dosyası haline getirmek için genelde bilinen programlar “Winrar” veya “7zip” isimli ücretsiz yazılımlardır. Yeni bir Windows 10 işletim sistemli bilgisayar aldığımızda ilk kurmamız gereken programlardan birisidir. Ancak Windows 10’un pek bilinmeyen özelliklerinden biriside üzerinde gelen “Sıkıştırılmış Klasör” seçeneğinin de bulunması. Yani herhangi bir program kurmadan kolaylıkla bir dosyayı sıkıştırıp arşivleyebilirsiniz.

Yazı İçeriği:

Dosya Sıkıştırmaya Neden İhtiyaç Duyarız?

Birden çok Office dosyanız var ve bunları mail ortamında göndermek istiyorsunuz diyelim. Bunları tek tek ekleyip göndermek zaman kaybı olacaktır. Bir dosyaları bir araya getirerek bir arşiv dosyası elde edebilir ve hemen mail ortamında ekli dosya olarak gönderebilirsiniz. Resimleriniz veya kişisel başka uzantılı dosyalarınızı sıkıştırıp dosya boyutlarını küçülterek bilgisayarınızın sabit disk alanında fazladan yer açmışta olursunuz. Ayrıca bilgisayarınıza bir virüs bulaştığında sıkıştırılmış arşiv dosyasının bu virüsten etkilenme oranı diğer açık dosyalarınıza göre çok daha az bir ihtimaldir. Bu işlemi Windows 10 üzerinde yukarıda bahsettiğimiz 2 programla yapabileceğiniz gibi, programlara ihtiyaç olmadan 2 yöntem ile yapabilirsiniz.

Windows 10 Programsız Dosya Sıkıştırma

Yöntem 1:

  • Mouse ile Sıkıştırmak istediğiniz dosyanın üzerine geliniz.
  • Mouse sağ tuşuna basınız
  • Açılan ekranda sırasıyla Gönder – Sıkıştırılmış Klasör seçeneğine geliniz.


Dosyanız otomatik olarak bulunan klasör içine yada masaüstündeyse masaüstüne sıkıştırılacaktır. İsterseniz dosya adınızı da değiştirebilirsiniz.

Yöntem 2:

Bir klasörün içinde birden çok dosyanız varsa bunları da dosya gezgini menüsünde bulunan “Paylaş” seçeneği ile aynı şekilde sıkıştırabilirsiniz. Bunun için;

  • Sıkıştırılacak dosyayı seçiniz.
  • Eğer klasör içinde belirli klasörleri seçecekseniz, klavyeden CTRL tuşuna basılı tutarakta ayrı ayrı seçebilirsiniz.
  • Dosya gezgini menüsünde bulunan “Paylaş” menüsüne tıklayınız
  • Hemen altında “Zip” yazısını tıklayıp sıkıştırma işlemini başlatabilirsiniz.

Sıkıştırılmış Dosyaları Açmak

Size başka tarafından mail ortamında veya sohbet uygulamaları ortamında gönderilmiş olan bu sıkıştırılmış dosyaları açıp içeriğini görmek için yapmanız gereken; dosyanın üzerine çift tıklayıp sıkıştırılmış klasörün içine girip görebilirsiniz. İsterseniz dosyayı “Kes” komutu ile başka yer çıkartabilirsiniz. Diğer bir yöntem ise, sıkıştırılmış dosyanın üzerine mouse ile gelip sağ tuşa basarak “Tümünü Ayıkla” komutunu vermeniz yeterlidir. Böylece sizin göstereceğiniz bir yere sıkıştırılmış dosya içeriği dışarı çıkacak ve dosyaları görüntüleyebileceksiniz.

Windows 10’un bu kullanışlı özelliği sayesinde istediğiniz bir dosyayı veya dosyaları başka bir programa gerek olmadan hızlı bir şekilde sıkıştırabilirsiniz. Bu dosyaları Telegram veya Whatsapp web uygulaması gibi veya mail dosyası olarak gönderebilirsiniz. Ayrıca bu oluşturduğunuz sıkıştırılmış arşiv dosyasının içine daha sonradan dosya eklemek için dosyanızı tutup sıkıştırılmış dosyanızın üzerine bırakmanız yeterli olacaktır. Böylece aynı işlemleri takip etmeden mevcut sıkıştırılmış dosyanın içeriğine arşivlemeniz devam edecek ve sabit diskinizde alan kazanacaksınız. Konuyla ilgili takıldığınız bir yer varsa yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Bilgisayar Konuları;

Winrar programıyla bilgisayarınızda ki bir dosyaya şifre koymayı öğrenmek isterseniz BURAYI

Yine bilgisayarınızda bir dosya silinmiyorsa ve Winrar programıyla nasıl silineceğini öğrenmek isterseniz BURAYI tıklayabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *