«
  1. Anasayfa
  2. Bilgisayar
  3. Windows 10 SlideToShutdown Nedir? Nasıl Kullanılır?

Windows 10 SlideToShutdown Nedir? Nasıl Kullanılır?

Windows 10 Gizli Özelliği: SlideToShutdown Nedir? Nasıl Kullanılır? Microsoft Windows 10 işletim sistemine bazı gizli özellikler eklemiştir. Ancak bu özellikleri çoğu kişi bilmez. Microsoft bu kullanışlı özellikleri neden ön plana çıkarmadığını açıkça bilmiyorum :). Örneğin daha önceki blog yazımda bütün İşletim sistemleri ayarlarının bir arada olduğu God Mode Nedir? içerikli Windows 10 gizli özelliği de açıklamıştım. Yazı üstüne tıklayıp ulaşabilirsiniz. Windows 10’un diğer bir gizli özelliği de SlideToShutdown’dur. Peki nedir bu SlideToShutdown özelliği? özellikle dokunmatik ekranlı bilgisayar ve tablet pc kullananların çok işine yarayacağı bir özelliktir. Bu özellikli bilgisayarı kapatmanın alternatif bir seçeneğidir.

SlideToShutdown özelliğini aktif ettiğinizde, butonu araç çubuğuna ekleyebilir veya bir klavye kısayolu aktif ederek, uygulamayı çalıştırabilirsiniz. SlideToShutdown seçeneği bilgisayarın kapat tuşu ile uğraşmadan, ekranın yukarıdan aşağı kayan bir sayfa açılarak, kilit ekranını aşağı çekip bilgisayarınızı havalı bir şekilde kapatırsınız :). SlideToShutDown özelliği Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 11 içinde sunulmuştur. Aktif edip kullanma yöntemi Windows 10 işlemi ile aynıdır.

Windows 10 SlideToShutDown Kullanımı

  • Bilgisayarın arama bölümüne yada klavyeden WİN+S tuşuna basın; karşınıza gelen ekrana şu yolu yazın; C:\Windows\System32
  • System32 içinde “SlideToShutdown” uygulamasını bulun.

  • Üzerine Mouse ile gelip sağ tuşa basın ve masaüstüne kısayol oluşturun.
  • Oluşturduğunuz kısayol üzerine Mouse ile tekrar gelin ve sağ tuşa basıp “Özellikler” yazısını tıklayın.
  • Kısayol menüsü altında yer alan “Kısayol Tuşu” alanına bir klavye kısayolu atayın. Hepsi bu kadar.

Bilgisayarınızı kapatmak istediğinizde atadığınız klavye tuşu kombinine bastığınızda, görsel deki gibi “Bilgisayarınızı kapatmak için kaydırın” yukarıdan aşağıya doğru inen kapatma ekranı çıkacaktır. Eğer dokunmatik ekran kullanıyorsanız parmağınızda aşağı indirip bilgisayarınızı kapatabilirsiniz. Dokunmatik ekran değilse Mouse ile tutup çekerek indirebilirsiniz. İsterseniz klavye kısayolu tuşu atamadan Windows 10’un alt bölümde yer alan araç çubuğu sekmesine  “SlideToShutdown” uygulamasını tutup bırakabilirsiniz. Klavye tuşuna gerek kalmadan dokunarak geçiş kapatma ekranını açabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *