«
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar
 3. Windows 10 Yazı Tipi Boyutu Nasıl Değiştirilir?

Windows 10 Yazı Tipi Boyutu Nasıl Değiştirilir?

Windows 10 Yazı Tipi Boyutu değiştirmek. Microsoft erişim kolaylığı olarak sunduğu bu özellik ile özellikle görme sorunları olan kullanıcılar için varsayılan yazı ve ikon büyüklüğünü değiştirme imkanı sunmaktadır. Kendi görüş alanınıza göre işletim sisteminizin yazı boyutunu büyük veya küçük yapabilirsiniz. Bu işlemleri programsız olarak kısıtlı seçeneklerle yapabileceğiniz gibi ücretsiz program sayesinde daha çeşitlide yapabilirsiniz. Bu arada ek bilgi olarak, Windows 10 varsayılan (default) yazı tipi Segoe UI’dir. Metin boyutu alanı sizlerde gözükmüyorsa, Windows 10 eski sürümü kullanıyor olabilirsiniz. Windows 10 işletim sisteminizi güncelleştirdiğinizde bu özellik gelecektir.

Yazı İçeriği:

Windows 10 Yazı Boyutunu Değiştirmek

 • Windows 10 Arama bölümüne “Ayarlar” yazın.
 • Karşınıza gelen yeni pencerede “Erişim Kolaylığı” seçeneğine tıklayın.
 • “Monitör” sekmesinin altında, yer alan kaydırma çubuğunu kullanarak İşletim sisteminizin metin boyutlarını değiştirebilirsiniz.
 • Örnek metin alanında yaptığınız büyütme ayarı sayesinde sizin için okuması kolay olan ayarda bırakabilirsiniz.

 • “Uygula” butonuna tıkladığınızda Windows 10 kısa bir yükleme işleminden sonra metin boyutlarını seçtiğiniz ayara göre yapacaktır.
 • Eski ayarlara dönmek isterseniz, yine yukarıdaki sıralamayı takip edip ayarı varsayılan değer olan %100 yapabilirsiniz.

Program ile Sistem Font Büyüklüğünü Değiştirmek

Ücretsiz program yardımıyla işletim sisteminizin, menü yazıları, başlık yazılar, ikon, bildirimler gibi seçeneklerin yazı fontunun büyüklüklerini değiştirebilirsiniz. Bunun için kullanmanız gereken ücretsiz program System Font Size Changer‘dir. Programı indirmek için BU BAĞLANTI linkini tıklayabilirsiniz.

Programı çalıştırdığınızda karşınıza görsel deki gibi ekran gelecektir. Burada değiştirebileceğimiz başlıklar;

 • Title Bar: Pencerelerin Başlık yazılarının büyüklüğünü değiştirebilirsiniz.
 • Menü: Menülerin yazı büyüklüğünü değiştirebilirsiniz.
 • Message Box: Windows 10’un iletilerini ve bildirimlerinin yazı boyutlarını değiştirebilirsiniz.
 • Icon: Masaüstündeki veya sistem klasöründe ki Windows icon büyüklüklerini ve varsa font’unu değiştirebilirsiniz.
 • Status Bar: Özellikle Sol altta çıkan Windows ipuçları yazı büyüklüklerini değiştirebilirsiniz.

İstediğiniz bölümün yazı büyüklüğünü bu ekrandan düzenleyip değiştirebilirsiniz. İşlemlerinizin geçerliliği için “Apply” tuşuna basmanız yeterlidir. Eğer bu ayarları eski varsayılan Windows 10 haline getirmek isterseniz,

Bunun için, programın “Advanced” bölümüne giriyorsunuz. Açılan ekrandan “Enable” seçeneğini aktif ediyorsunuz. Diğer seçeneklerde aktif olacak. Sonrasında “Restore Fonts and Restart PC” seçeneğine tıkladığınızda bilgisayarınız yeniden başlıyor ve varsayılan Windows 10 font ayarları seçeneğine dönecektir.

System Font Size Changer programı üzerinden, ayrıca Windows 10 varsayılan font yazı şeklini de değiştirebilirsiniz. Bunun için;

“Others” menüsü altında yer alan “Change Default Font” seçeneğini tıklıyorsunuz. Karşınıza Windows 10’un varsayılan font seçenekleri gelmektedir. Buradan font dosyanızda ne kayıtlı ise kendi zevkinize göre değiştirebilirsiniz.

Ayrıca İnternet kategorisinde yer alan, resim üzerinde ki yazı fontunun ne olduğunu bulmak isterseniz BU BAĞLANTI linkini tıklayıp ilgili blog yazısına ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *