«
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar
 3. Windows 10’da Ekran Görüntüsü Alma Yöntemleri Nelerdir?

Windows 10’da Ekran Görüntüsü Alma Yöntemleri Nelerdir?

Windows 10 işletim sisteminin kullanışlı özelliklerinden biriside ekran görüntü alma kolaylığıdır. Windows 10 sizlere farklı şekillerde ekran görüntüsü alma kolaylığı sunmaktadır. Bunun için ekstra bir programa ihtiyaç yoktur. Klavye üzerinden ve içinde bulunan “Ekran Alıntısı Aracı” seçeneği ile kolayca ekran görüntüsü alabilirsiniz. Ayrıca ekran görüntüsünü görselin tamamını veya bir kısmı olacak şekilde alınabilir ve üzerinde renklendirme, çizim, vurgulama işaretlemeleri de yapılabilmektedir.

Yazı İçeriği:

Windows 10 Ekran Görüntüsü Almak

Ekran Alıntısı Aracı Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Windows 10 işletim sistemi üzerinde gelen hazır bir ekran görüntüsü alma programıdır. Bu uygulamaya ulaşıp ekran görüntüsü almak için;

 • Windows 10’un Arama bölümüne “Ekran Alıntısı Aracı” yazın ve çıkan sonucu tıklayın.
 • Varsayılan olarak Dikdörtgen seçeneğini, “Mod” seçeneğine tıklayıp isterseniz değiştirebilirsiniz. Bunların ne olduğunu açıklayalım;
  Serbest Biçimli Alıntı: Dilediğiniz alanı makas ile keser gibi ekran görüntüsünü alabilirsiniz.
  Dikdörtgen Ekran Alıntısı: Bir alanı dikdörtgen şeklinde almak için kullanılır.
  Pencere Ekran Alıntısı: Yakalamak istediğiniz bir programın görüntüsünü almak için kullanılır.

 • “Geciktir” seçeneğine ekran yakalama aracının süresini isterseniz en fazla 5 saniye olacak şekilde seçebilirsiniz. Yani “Yeni” seçeneğine Tıkladığınızda o süre içinde ekran yakalama aktif olacaktır. Aldığınız ekran görüntüsünü, .png , .gif , .jpeg veya HTML dosyası olarak kaydetmek butonuna tıklayıp kayıt edebilirsiniz. İsterseniz aldığınız ekran görüntüsünü mail olarak mail ikonuna tıklayıp gönderebilirsiniz. Vurgulamak istediğiniz yerleri Kalem seçeneğine tıklayıp işaretleme de yapabilirsiniz.

Klavye tuş kombinasyonlarını kullanıp ta Ekran Alıntısı aracı seçeneğini açmadan Ekran görüntüsü alabilirsiniz. Bunun İçin;

Klavye Tuşları İle Ekran Görüntüsü Almak

 • Windows tuşu + Shift + S: Klavyeden sırasıyla bu tuş kombinleri yaparsanız, otomatik olarak ekran yakalama aracı karşınıza gelecektir. Yine isteğinize göre üst menüden Varsayılan olarak Dikdörtgen, serbest, pencere, tam seçeneklerden birisi seçerek ekran kopyalaması yapabilirsiniz. Seçim yaptıktan sonra alınan ekran panoya kopyalanacaktır. Bu görüntüyü ctrl+v yani yapıştır komutu ile Microsoft Word, Paint gibi uygulamalara yapıştırıp isterseniz .png , .gif , .jpeg veya HTML kayıt edebilirsiniz.
 • Print Screen Tuşu: Bilinen en eski ve en hızlı ekran görüntüsü alma yöntemidir. Diğerlerinden farkı; tam ekran almasıdır. Yani ekranda o an ne varsa hepsini alır. Klavyeden Print Screen tuşu bastıktan sonra paint, word gibi yerlere ctrl+v tuşu ile yapıştırabilirsiniz.
 • Windows tuşu + Print Screen tuşu: Bu seçenek o an ki ekranı en hızlı şekilde ekran kaydı almanız için kullanabilirsiniz. Aldığınız bir ekran görüntüsünü resimlerin klasörü içinde olan “Ekran Görüntüleri” klasörü içine .png formatında otomatik olarak kayıt eder. Bir film sahnesi, bir oyun sahnesi gibi zaman kaybetmemeniz gereken ve o an da hızlı bir şekilde ekran kaydı almak isterseniz Windows tuşu + Print Screen tuşu seçeneğini kullanabilirsiniz. Diğerlerinden en büyük farkı hızlı bir şekilde peş peşe ekran kayıtları almasıdır.

Bu işlemler Masaüstü bilgisayar ve Dizüstü bilgisayarlarda aynı şekilde yapılmaktadır. Ancak bazı diz üstü modelleri klavyeden Ekran görüntüsü almak için, klavyenin sol at köşesinde “FN” tuşuna basarak alınmasını isteyebilir. Yani Fn + Windows tuşu + Print Screen tuşu: tuş kombini yaparak alınabilir.

Ekran Görüntüsü Alma içerikli Blog Yazıları;

Xiaomi Redmi Note 9 Telefonlarda Ekran görüntüsü alma çeşitlerini öğrenmek isterseniz BURAYI

Samsung Galaxy S10 Telefonlarda ekran görüntüsü alma yöntemlerini öğrenmek isterseniz BURAYI tıklayabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *