«
  1. Anasayfa
  2. Bilgisayar
  3. Windows 11 ile Konuştuğunuzu Metne Dönüştürün

Windows 11 ile Konuştuğunuzu Metne Dönüştürün

Microsoft Windows 11 işletim sistemi ile Konuşmamızı nasıl metne dönüştürürüz? Microsoft’un yeni işletim sistemini 5 Ekim 2021 tarihinde kullanıma sundu. Grafik arabirimi olarak çok büyük değişikliğe gidilen yeni işletim sistemi, kullanıcılarına farklı özelliklerde sunmaktadır. Bu özelliklerden biriside, başka bir programa, eklentiye gerek kalmadan konuştuğunuzu yazdırmak seçeneğidir. Bu özellik sayesinde bilgisayarınızda klavyeden yazmak yerine, konuşarak metni yazdırabilirsiniz. Windows 11’in sesli yazma özelliği, Azure konuşma hizmetleri tarafından desteklenmektedir. Türkçe noktalama ve yazma açışından oldukça başarılıdır.

Bu özelliği aktif bir şekilde kullanmak için tabi ki bir microfona ve internet bağlantınız olması gerekmektedir. Konuştuğunuzu metne dönüştürme aracı sayesinde web Whatsapp, mail yazdırma, Word dosyası, yada bir sitenin yorum kısmına, klavyeye dokunmadan konuşarak yazdırabilirsiniz.

Windows 11 Konuşmayı Metne Dönüştürme

Konuşarak yazdırma istediğiniz bir Word belgesi, e-mail, yada yorum bırakacağınız Youtube, web siteleri bölümünü açın. Mouse yani yazma imleci ile yazılacak alana bir kez tıklayın.

  • Klavyeden Win+H tuşuna basın.
  • Karşınıza Mikrofon Dikte cihazı uygulaması çıkacak.

  • Konuşmanızı yazıya çevirmek istediğiniz Word dosyası, e-mail sayfası yada yazım alanı olabilecek başka bir yer. Mouse ikonu ile yazılacak alana tıklayınız. Artık mikrofona basarak konuşmaya başlayabilirsiniz.

Dikte yazılımın yanında bulunan dişli çark işareti yani ayarlar simgesine tıklayıp, Konuşurken yazdırma seçeneklerini özelleştirebilirsiniz. “Sesle Yazma Başlatıcı” seçeneğini aktif ederseniz. Bilgisayarınızda açtığınız yazım metin kutusunda mikrofon dikte aracı otomatik olarak kaşınıza çıkacaktır.

“Otomatik noktalama” seçeneğini aktif ederseniz, konuşurken virgül, noktalama gibi işaretleri Windows 11 otomatik olarak koyacaktır. Burada tercihler size kalmıştır. Windows 11’in konuşurken yazılsın özelliği sayesinde, okuduğunuz bir metni yada anlattığınız bir koyunu klavyeyi kullanmadan metin belgelerine yazdırabilirsiniz. Hatta bir videoyu açıp, orada ki konuşmayı da yazıya dökebilirsiniz.

Ayrıca bilgisayar kategorisinde yer alan, Windows 11 Nasıl Kurulur? içerikli blog yazımıza da bakabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *