«
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar
 3. Microsoft Windows 11 Türkçe Versiyon Nasıl İndirilir?

Microsoft Windows 11 Türkçe Versiyon Nasıl İndirilir?

Microsoft Windows 11 Türkçe sürümünü indirmek. Microsoft Insider programına dahil olmadan Windows 11 Türkçe versiyonlu ISO (Windows 11 Insider Preview 10.0.22000.51 amd64) dosyası kurulum dosyasını indirebilir ve deneyebilirsiniz. Ancak her bilgisayara maalesef Windows 11 kurulamıyor. Windows 11’in sistem gereksinimlerinin ne olduğunu ŞURADA Kİ blog yazımda açıklamıştım. Özellikle 8. nesil işlemci ve TPM 2.0 destekli olan donanımlarda kurulma imkanı vardır. Bir çok kullanıcıda ana kartının TPM 2.0 desteği olmamasından dolayı sorun olmaktadır. Ancak Windows 11 denemek incelemek isteyenler sanal makine üzerine Windows 11 kurabilmektedirler. Ben Oracle VM VirtualBox üzerine kurulumu yapıp Windows 11 inceleme imkanım olmuştur. Tabi ki bu indirdiğiniz sürün tam sürüm değildir. Geliştirilebilir Windows 11 sürümüdür. Microsoft’un açıklamasına göre geliştirilmiş kullanıma sunulan tam sürün, 2021 yılının sonbahar ayında sunulması beklenmektedir.

Windows 11 Türkçe Sürümü Yükle

 • Kurulum paketini hazırlamak için BU BAĞLANTI adresinde yer alan siteye ulaşın.
 • Karşınıza gelen indirme ekranında yer alan “Versiyon” bölümünden ister hepsini seçin isterseniz kurulum yapıp denemek istediğiniz versiyonu da tek olarak seçebilirsiniz.
 • Seçim işleminden sonra “Next” butonuna tıklayıp diğer sayfaya geçiniz.


Sıra geldi indirme seçeneklerini belirlemeye.

 • 3. seçenek olan yani “Dowloand,add additional editions and convert to ISO” bölümünü seçin.
 • Ek versiyonlar ekranı açılacak bütün sürümler seçili kalabilir.
 • Windows 11 indirme paketi hazır “Create Dowloand Package” seçeneğine tıklayın ve gerekli dosyayı bilgisayarınızın masaüstüne indirin.

 • İndirdiğiniz paketin içinde yer alan “uup_download_windows” isimli bat dosyasını çalıştırın.
 • Karşınıza siyah bir komut ekranı gelecek ve dosya indirimleri otomatik olarak başlayacaktır.


İnternet hızınıza göre bu süre 20-30 dakikayı bulabilir. Dosya çekme işlemi bittikten sonra Windows 11 ISO dosyasını çalıştırdığınız “uup_download_windows” isimli bat dosyasının içinde bulabilirsiniz. İndirmiş olduğunuz Windows 11 ISO dosyasını bir DVD’ye yazdırarak yada rufus ile usb belleğe aktararak bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Tabi ki yukarıda belirttiğim gibi, bilgisayarınızın UEFI ve özellikle TPM özellikli anakartlı olması gerekmektedir. Eğer bilgisayarınız donanım olarak bu özellikleri taşımıyorsa, Oracle VM VirtualBox , hyperV, Vmware gibi sanal makina yazılımları üzerine kurup deneyebilirsiniz.

Windows 11’nin bu sürümü henüz geliştirme aşamasındadır. Bu yüzden hatalar içerebilir ve bazı özellikler henüz bulunmayabilir. Yukarıda verdiğim link üzerinden güncellenmiş versiyonlarını takip edip indirebilirsiniz. Benim anakartım TPM desteklemediği için Oracle VM VirtualBox üzerinde Windows 11 kurulumu yaptım. İlk fikrim, tasarım olarak çok şık olmuş :) ve gayet kullanışlı, performanslı geldi. Bu süründe henüz Android uygulamaları çalıştırma özelliği verilmemiş.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *