«
  1. Anasayfa
  2. Bilgisayar
  3. Windows 11 USB Format Kurulum Dosyası Hazırlama

Windows 11 USB Format Kurulum Dosyası Hazırlama

Windows 11’i Destekleyen ve Desteklemeyen Tüm bilgisayarlar İçin, Format USB kurulum dosyası nasıl hazırlanır? Windows 11 işletim sistemini bilgisayarınıza kurmak için, TPM 2.0 ve Secure Boot destekli anakartınızın olması gerekmektedir. Bu özelliği desteklemeyen anakartlara Windows 11 kurulamamaktadır, ancak ücretsiz olarak dağıtılan Rufus yazılımı sayesinde, TPM 2.0 ve Secure Boot desteklemeyen ve destekleyen bütün bilgisayar donanımlarına, orijinal Windows 11 USB belleğine indirip istediğiniz donanımsal bilgisayara kurabilirsiniz. Ayrıca Rufus üzerinden oluşturduğunuz Windows 11 çıkan güncellemeleri de almaktadır. Orijinal Windows sürümü kullanıyorsanız, etkinleştirme işlemi otomatik olacaktır.

Rufus ile Windows 11 USB Kurulumu Hazırlamak

1- Elinizde en az 8 GB olan ve içi boş olan bir adet USB belleğiniz olmalıdır. Sonrasında ücretsiz olarak dağıtılan Rufus programını resmi internet sitesinden indirmek için BURAYI tıklayın. Sitenin ana sayfasında yer alan İNDİR butonuna tıklayıp programı bilgisayarınıza indirin.

rufus program arayüzü
Rufus program arayüzü

2- Rufus programının ayarlarını nasıl yapacağız bakalım. Rufus ekranında “Aygıt” yazan yerde bilgisayarınızda takılı olan USB belleğiniz otomatik olarak görecektir. “Önyükleme seçimi” bölümünü (Disk ya da ISO yansısı) yazısını seçin ve hemen yanında yer alan “İndir” seçeneğini seçin ve “İndir” butonuna tıklayın.

3- Karşınıza “ISO imajını İndir” ekranı gelecek. Burada sırayla Windows 11 indirme sürümü, işletim sistemi dili ve mimari alanları seçmenizi istenilen alanları seçip ve indir butonuna tıklayın. Eğer hata  alırsanız “İSO imajını İndir” ekranına tekrar gelin ve “Web Tarayıcı Kullanarak İndir” seçeneğini işaretleyip te indirebilirsiniz. İnternet hızınıza göre Windows 11 son orijinal sürüm İSO dosyası bilgisayarınıza inecektir.

4- Windows 11 ISO dosyamız indi şimdi Rufus programı ikinci aşaması yanı USB içine kurulum dosyalarını oluşturacağız. “Önyükleme Seçimi” alanı bu sefer indirdiğiniz Windows 11 ISO dosyası otomatik olarak gelecektir. Eğer gelmemiş ise “Seç” butonuna tıklayıp Windows 11 ISO dosyanızı göstermeniz yeterli olacaktır.

rufus usb windows 11 kurulum oluşturma
rufus usb windows 11 kurulum oluşturma

Önerilen Windows 11 İçeriği; Windows 11 işletim sisteminde Konuştuğunuzu Nasıl Metne Çevirirsiniz merak ediyorsanız BU LİNK tıklayıp ilgili blog yazımıza ulaşabilirsiniz.

5- Şimdi gelelim en kritik noktaya. “İmaj Seçeneği” burada seçiminizi şuna göre yapmalısınız; eğer bilgisayarınızın donanımı güncel olarak TPM 2.0 ve Secure Boot desteği varsa “Standart Windows 11 Installation (TPM .0 + Secure Boot) seçeneğini seçebilirsiniz. Eğer bilgisayarınız Windows 11 için  TPM 2.0 ve Secure Boot desteklemiyorsa “Extended Windows 11 Installation (no TPM / no Secure Boot) özelliğini seçmeniz gerekmektedir. Buna dikkat ediniz. Diğer seçeneklere dokunmanıza gerek yok.

Başlat Butonuna bastıktan sonra Windows 11 kurulum dosyalarınız USB belleğinizin içine yazmaya başlayacaktır. Artık USB belleğinizden istediğiniz bilgisayara Windows 11 kurabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *