«
  1. Anasayfa
  2. Bilgisayar
  3. Windows.old Klasörü Nedir? Nasıl Silinir?

Windows.old Klasörü Nedir? Nasıl Silinir?

Windows 10’da Windows Old nasıl silinir? Windows.old klasörü nasıl oluşur? Windows 10 işletim sisteminizi yükseltme yaptığınızda, eski sürümün otomatik olarak windows.old adında yedek klasörü oluşmaktadır. Windows.old klasörü nerede bulunur? bilgisayarınızın “c” sürücüsü içinde oluşmaktadır. Yükseltme yaptıktan sonra 10 gün içinde otomatik olarak silinir. Ancak bazı sistemsel nedenlerden dolayı bu klasör silinemeye bilir. Windows.old klasörünü güvenli bir şekilde silebilirsiniz. Silinirse bilgisayarınızla ilgili herhangi bir yazılımsal sorun oluşmayacaktır. Ayrıca bu klasör bilgisayar diskinizde iyi bir alan kaplamaktadır ve bu alan gereksiz bir yer oluşturmaktadır.

Örneğin benim bilgisayarımda yükseltme yaptıktan sonra “c” sürücüsünün altında oluşan windows.old klasörünün boyutu 24 GB alan kaplamaktadır. Windows.old klasörü nasıl silinir? konumuza geçelim.

Yazı İçeriği:

Windows.old Klasörünü Silmek

  • Windows 10 arama bölümüne (klavyeden win+s kısayol tuşu) “Ayarlar” yazınız.
  • Karşınıza gelen yeni pencereden “Sistem” yazısına tıklayınız.
  • “Depolama” yazısına tıklayınız.
  • “Geçici Dosyalar” yazısına tıklayın ve tarama işlemini bekleyin.

  • Karşınıza gelen seçeneklerden windows.old klasörünü silmek için, “Önceki Windows Yüklemeleri” seçeneğini işaretleyin. İsterseniz daha fazla disk alanı kazanmak için, diğer seçenekler olan, “sistem hatası bellek dökümü dosyaları” , “Windows yükseltme günlük dosyaları” , “Geçici dosyalar” seçeneklerini de işaretleyip rahatlıkla disk temizlemesi yapabilirsiniz.

Seçim işleminden sonra “Dosyaları Kaldırın” seçeneğini tıklayabilirsiniz. “Bu işlemlerden sonra “c” altında yer alan “windows.old” klasörü silinecek ve disk alanınızdan iyi bir alan kazanmış olacaksınız.

Bilgisayar kategorisinde yer alan ve Windows 10’da masaüstü simgelerinin nasıl getirileceğini öğrenmek isterseniz BU LİNK tıklayıp ilgili blog yazımıza ulaşabilirsiniz.

Windows.old klasörü Silmek Videolu Anlatım:

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *