«
  1. Anasayfa
  2. Bilgisayar
  3. Windows SID Değeri Nedir? Nasıl Öğrenilir? Nasıl Değiştirilir?

Windows SID Değeri Nedir? Nasıl Öğrenilir? Nasıl Değiştirilir?

Windows SID numarası Nedir? SID kodu nasıl öğrenilir? Windows 7 veya Windows 10, işletim sisteminiz ne olursa olsun, her bilgisayarın bir SID değeri olmaktadır. SID Nedir? Açılımı Security identifier olan, bir kullanıcının, kullanıcı grubunun veya başka bir güvenlik sorumlusunun benzersiz, değişmez bir tanımlayıcısıdır. Bilgisayar kullanıcılara ve Security gruplarına verilen evrensel bir kimliktir. Nasıl ki bizlerin TC numarası varsa bir bilgisayarında aynı şekilde numarası oluşmaktadır. SID numaraları her bilgisayar için farklıdır. Bilgisayar bir network ağına dahil olduğunda, SID numarası sayesinde o bilgisayarlar tanınmaktadır. Bilgisayarlarda SID numaraları nasıl oluşturulur? Yeni bir bilgisayar kurulumu yapıldığında, otomatik olarak SID numaraları oluşmaktadır. Bilgisayar SID numarası içeriğine hangi bilgiler yer alır? İşletim sistemi versiyonu, fiziksel araç-gereçlerin MAC adresleri, Domaine ortamında ise etki alanındaki yetki düzeyleri, Bilgisayar adı.

Yazı İçeriği:

Bilgisayarın SID Numarasını Öğrenmek

Programsız bir şekilde işletim sisteminiz ne olursa olsun komut satırı sayesinde bilgisayarların SID değerlerini öğrenebilirsiniz. Bunun için;

  • Windows 10 Arama bölümüne veya Windosw+R tuşlarına basıp çıkan ekrana “cmd” yazınız ve Enter tuşuna basınız.
  • Karşınıza gelen siyah ekrana şu komutu “whoami /all” yazıp Enter tuşuna basınız. Örnek Görselde ki gibi bilgisayarınızın kayıtlı SID numarasını görebilirsiniz.


Buraya kadar bilgisayarın SİD değerini öğrenmeyi gördük. Asıl önemli olan konulardan biriside IT sektöründe çalışanları ilgilendiren bir durum. Bilgi işlem sektöründe çalışan arkadaşlar hızlılık ve kolaylık açısından daha önceleri hazırlamış olduğu full imaj dosyasını bilgisayarları kurmaktadırlar. Haliyle SID değeri de imaj dosyasında ki bilgisayarda kayıtlı olan değer olmaktadır. Bu sayı artıkça ve domain network ortamında girdikçe dosya paylaşımlarında, active directory izinlerinde gibi konularda domain tarafında ve network tarafında sorunlar çıkmaktadır.

Tavsiyen imaj attıktan sonra bilgisayarınıza yeni SID değeri oluşturmaktır. Windows 10 yada Windows 7’de kendi içindeki yazılımla bilgisayarınıza yeni bir SID değeri oluşturabilir bu gibi domain hataların önüne geçebilirsiniz.

SID Kod Numarası Nasıl Değiştirilir?

  • Bilgisayarım simgesini çift Tıklayın “C” sürücüsünün içine giriş yapınız.
  • Sırasıyla şu yolu takip ediniz; C:\Windows\system32\sysprep
  • “sysprep.exe” dosyasının üstüne mouse ile gelip sağ tuşa basın ve “Yönetici olarak çalıştır” yazısını tıklayınız.


Karşınıza gelen sistem Hazırlama Aracı uygulaması gelecektir.

  • Sistem Temizleme eylemi altında yer alan seçeneği; “Sistem ilk çalıştırma Deneyimi (OOBE)”Moduna Gir” olarak seçin.
  • “Genelleştir” seçeneğini seçili konuma getirin.

Tamam butonuna tıkladıktan sonra bilgisayarınız yeniden başlayacak ve karşılama ekranında bilgisayar için, yeni kullanıcı adı, yeni bilgisayar adı ve arka planda otomatik olarak değişen SID kodu numarası olacaktır. Böylece birden çok bilgisayarın olduğu yani network domain ortamında karşınıza çıkabilecek işletim sistemi türünde sorunlarında önüne geçmiş olacaksınız. Bilgi işlem sektöründe çalışan birisi olarak meslektaşlarım için, İmaj olarak kurduğunuz bilgisayarların mutlaka SID numaralarını değiştirmenizi tavsiye ederim.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *