«
  1. Anasayfa
  2. Program
  3. WinRAR Programıyla Dosya Şifreleme Nasıl Yapılır?

WinRAR Programıyla Dosya Şifreleme Nasıl Yapılır?

WinRAR Programıyla Dosya Şifreleme Nasıl Yapılır? Bilgisayarınızda ki özel dosyalarınızı ücretli yada ücretsiz bir çok program ile şifreleyerek güvenli hale getirebilirsiniz. Bir sıkıştırma programı olan ve bilgisayarlarımızda olmazsa olmaz programlardan birisi olan Winrar ile ücretsiz olarak dosyalarınızı şifreleyebilirsiniz. Şifrelediğiniz dosyalarınız üzerin (özellikle Word, excell gibi Office dosyaları) değişiklik yapabilir ve kapattığınızda otomatik olarak şifre koruma moduna geçecektir. Yine Şifrelediğiniz dosyaları mail yada başka bir ortamla farklı kişilere gönderebilir ve dosya açma şifresini o kişiyle paylaşabilirsiniz. Böylece bilgisayarınızda başkalarının görmek istemediği özel verileri winrar ile şifreleyip güvenli hale getirebilirsiniz.

Winrar Programı 1995 yılında piyasaya sürülmüş olan bir dosya arşivleme, veri sıkıştırma ve sıkıştırılmış dosyaları açmak için gerekli olan bir programdır. Ayrıca bu program sayesinde dosyalarınızı da sıkıştırıp şifreleyebilirsiniz. Bu yüzden bilgisayarınızda mutlaka olması gerekmektedir. Winrar programı ile dosya nasıl şifrelenir resimli bir örnek çalışmayla anlatalım.

Bilgisayarınızda Winrar Programı kurulu değilse; https://www.win-rar.com/ Bu adresten en güncel sürümünü indirip bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

Yazı İçeriği:

Winrar İle Dosya Şifrelemek:

  • Şifre koymak istediğiniz Dosya üzerine mouse ile gelip sağ tuşa basıyorsunuz.Çıkan menülerden Winrar “Arşive Ekle” seçeneğine tıklıyorsunuz.

  • Karşınıza gelen yeni pencerede örnek çalışma resminde gördüğünüz gibi “Parolayı Ayarla” seçeneğine tıklıyorsunuz. Karşınıza Parolanızı girmeniz için yeni bir ekran açılacak. İstediğiniz uzunlukta parolayı buraya giriyorsunuz. İsterseniz “Parolayı Göster” seçeneğini de aktif ederek yazdıklarınızda görebilirsiniz. “Tamam” seçeneğine tıkladıktan sonra bilgisayarınızın masaüstüne dosya isminde bir winrar arşiv dosyası oluşacaktır.

  • Oluşturulmuş olan bu dosyanızın üstüne çift tıklayıp içeriği görüntülemek istediğinizde, sizden oluşturulan dosyanın şifresini isteyecektir. Şifreyi yazıp dosyanızı görüntüleyebilirsiniz. Winrar ile şifrelenmiş dosyanız üzerinde değişiklik yapabilirsiniz. Dosyanız üzerinde değişiklik yapıp dosyanızı kapattığınızda otomatik olarak arşiv dosyanız şifre korumalı moda otomatik olarak geçecektir.

Bu yöntemle dosyalarınıza ücretsiz olarak şifre koyabilir başka gözlerden dosya içeriğinizi gizleyebilirsiniz. Ayrıca Microsoft Office kategorisi içerisinde yer alan, Word yazı içeriğinde Kırmızı Çizgileri Kaldırmak içerikli blog yazımıza da bakabilirsiniz.

Winrar ile Klasör Şifreleme Videolu anlatım:

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *