«
 1. Anasayfa
 2. Microsoft Office
 3. Word Dosyasına Sayfa Numarası Ekleme Nasıl Yapılır?

Word Dosyasına Sayfa Numarası Ekleme Nasıl Yapılır?

Word programında çalışma sayfalarına numara eklemek. Word üzerinde kitap, dergi, tez çalışması veya sıralı sayfa takibi olan herhangi bir içerik için, sayı, harf, roma rakamı gibi farklı formatta sayfa numarası verebilirsiniz. İsterseniz Sayfa numarasını ilk sayfadan başlatacağınız gibi belirli bir sayfadan sonrada ilk Word numarasını koyabilirsiniz.

Yazı İçeriği:

Word Sayfa Numarası Yapmak

Word Sayfası Baştan Sona Numaralandırma:

Klasik numaralandırma şeklinin en basit halidir. 60 sayfalık Word dosyanız var diyelim, ilk sayfadan son sayfaya doğru sıralı bir şekilde numaralandırma yapmak içindir. Bunun için;

 • Sayfa numaralandırma yapacağınız Word dosyanızı açın.
 • Excel üst menüden “Ekle” yazısına tıklayın.
 • Açılan alt menüden “Sayfa Numarası” yazısına tıklayın.
 • “Sayfa başı” veya “Sayfa sonu” şeklinde iki seçenekten istediğinizi seçin. Ben sayfa sonu ve orta kısmı seçtim.


Burada çeşitli sayfa numaralandırma şekilleri var. Kendi isteğinize göre seçebilirsiniz. Seçme işleminiz bittikten sonra. Excel’in üst menüsünde yer alan  “Tasarım” menüsü altında  “Üst ve Alt bilgiyi Kapat” seçeneğine tıklamanız yeterli olacaktır. Bu hızlı sayfalandırma seçeneği ile Word dosyanız ilk sayfadan bağlayıp son sayfaya kadar sıralı bir şekilde otomatik numara atayacaktır.

Word İstenilen Sayfadan Sonra Numaralandırma:

Eğer bir tez çalışması yada bir kitap yazıyorsanız, en çok aranan ve tercih edilen numaralandırma şeklidir. İlk seçenekteki sayfa numaralandırmaya göre birazcık karışıktır. Bunu bir örnek üzerinde açıklayalım. 9 Sayfalık bir tez çalışması olsun. İlk Sayfanın kapak olacağı için numaralandırmayacağım. Sonraki iki Sayfanın İçindekiler kısmı olacak ve roma rakamı ile sıralayacağım, diğer üç sayfa giriş ve amaç başlayacak ve bu sayfaları rakam ile sayfa numarası yapacağım.

 • Hangi sayfadan numaralandırmaya başlamak istiyorsanız Mouse imleci ile o sayfanın başına tıklıyorsunuz. Örneğin 10 sayfalık bir Word içeriği ve numaralandırmanın 4.cü sayfadan başlamasını istiyorsanız sayfa 4’ü tıklayın.
 • Excel’in üst menüsünden “Düzen” menüsüne tıklayın.
 • Açılan at ekrandan sırasıyla “Kesmeler -> Sonraki Sayfa” yazısını tıklayın.


Sonra üst menüden “Ekle” tıklayıp  “Sayfa Numarası -> Sayfanın Sonu” bölümüne gelip sayfa numaranızı ekleyin.

 • “Tasarım” sekmesindeki “Öncekine Bağla” seçeneğinin işaretini kaldırıyoruz.

 • “Ekle” tıklayıp  “Sayfa Numarası -> Gelip Sayfa Numaralarını Biçimlendir” tıklıyoruz.
 • Sayı biçimi rakamla devam edeceğimizden dolayı sayı olarak kalabilir. Sayfa numaralandırmanın hemen altında yer alan “Başlangıç” seçeneğini seçip “1” yapınız. Yani Word dosyasında istediğimiz sayfa “1” den başlayacaktır.


Örneğimize göre bizim sayfamızın kestiğimiz yerinde sonra sıralı şekilde numara devam edecektir. Diyelim ki Word dosyamızın ilk sayfasının kapak olduğunu düşünelim ve bu sayfaya numara eklenmesini istemediğimizi düşünelim bunun için yapmanız gereken;  “Tasarım -> İlk Sayfada Farklı” seçeneğini aktif etmeniz gerekecektir. Word sayfanızın ilk sayfası yani kapakta bulunan numara silinecektir.

Son olarak “Tasarım” menüsü altında yer alan “Üst Bilgi ve Alt Bilgiyi Kapat” seçeneğini kapatmanız gerekmektedir. Örneğimize göre Word Dosyamız ilk kapat sayfasına numara eklemedik ve sayfanın istediğimiz yerden keserek numara devam etmesini sağladık. Önerim Microsoft Word yazı işlerinizi bitirdikten sonra sayfa numaralama yapmanız olacaktır. Konuyla ilgili takıldığınız bir yer varsa yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

Microsoft Office kategorisinde yer alan Excel’de satır ve sütunların nasıl dondurulduğunu öğrenmek isterseniz BU BAĞLANTI adresine tıklayıp ilgili makaleye ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *