«
  1. Anasayfa
  2. Microsoft Office
  3. Word Belgesinde Fazla Boş Satırlar Nasıl Silinir?

Word Belgesinde Fazla Boş Satırlar Nasıl Silinir?

Word Belgesinde Fazla Boş Satırları topluca silmek. Bir yerden kopyaladığınız yada aldığınız Word belgesinde veya hızlı yazma sonucunda oluşan boş satır aralıkları Word dokümanlarında oluşabilmektedir. Bu şekilde olduğunda Word içeriğiniz hem gereğinden fazla sayfa numarası olmakta hem de okuma durumunda hoş bir görüntü oluşturmamaktadır. Bu boş satır aralıklarını, Word dokümanlarında tek tek temizlemek zahmetli ve zaman alan bir iştir. Aşağıda ki yöntem sayesinde Word dosyanızda ki boş satır aralıklarını toplu bir şekilde kaldırabilirsiniz.

Word Fazla Boş Satırları Temizlemek

Burada anlatılan örnek çalışma Microsoft Word 2019 üzerinden anlatılmıştır. 2010 ve yukarısı sürümlerde aynı şekilde yapabilirsiniz. Örnek görselde satır boşlukları olan bir Word belgesi. Ben bunları kaldıracağım ve yazı içeriğini yan yana sıralayacağım.

word döküman fazla boş satır örneği
word döküman fazla boş satır örneği
  • Fazla boş satır düzenlemesi yapacağınız Word dokümanınızın açın ve boş satır aralığı temizleme yapacağınız içeriği mouse ile seçin. Eğer bütün belgede topluca işlem yapmak isterseniz, CTRL+A tuşu ile yazıyı seçili hale getirin.
  • CTRL+H tuşuna basıp, “Bul ve Değiştir” ekranını açın. “Değiştir” bölümüne tıklayın ve Aranan kısmına  ^p^p şeklinde yazın.
word fazla satır silme komutu
word fazla satır silme komutu
  • “Yeni Değer” bölümüne tıklayın ve klavyeden Space yani boşluk tuşuna bir kez basın. Son olarak “Tümünü Değiştir” yazısına tıklayın.


Önerilen Office Yazısı; Microsoft Office Dosyalarında Korumalı Görünüm uyarısının nasıl devre dışı bırakılacağını öğrenmek isterseniz BU LİNK tıklayıp ilgili bağlantıya ulaşabilirsiniz.

Çalışma sonucunda gördüğünüz gibi, hem boş satırları sildim hem de yazı sıralamasını okuma şeklinde devam ettirdim.  Eğer “Yeni değer” alanına boşluk değil de bir adet ^p yazarsanız. Cümleleri sıralamaz Satır boşlukları kaldırıp, cümleleri alt alta hizalamış olur. Yeni değer bölümüne yazacağınız fark sadece budur.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *