«
  1. Anasayfa
  2. Microsoft Office
  3. Word Belgesinde İçindekiler Tablosu Nasıl Oluşturulur?

Word Belgesinde İçindekiler Tablosu Nasıl Oluşturulur?

Word belgesinde İndex (İçindekiler) Tablosu yapmak. Tez yazı çalışması, bilimsel makaleler, kitap gibi çoklu sayfalı Word belgelerinde, düzen açısından en önemli şeylerden biriside Word içindekiler tablosu oluşturmaktır. İçindekiler tablosu oluşturmak, yazı içeriğinin ana başlık konularını, alt bağlantı konularını ve Word içeriğinde o yazıya köprü oluşturup hızlıca geçiş yapmanızı sağlamaktadır. Çoklu Word sayfalarında bu tabloyu elle oluşturmak zahmetli ve zaman alacak bir durum olduğu için, Word kullanıcıya yine süper özelliklerinden birisi olan “Otomatik içindekiler tablosu” ve “başlık sitilleri” tanımlama özelliği sunmuştur.

Word İçindekiler Tablosu Oluşturmak

Burada anlatılan içerik Office 2016 üzerinden yapılmıştır, diğer sürümlerde mantık aynı şekildedir. İçindekiler listesi oluşturmak için ilk önce dikkat edilmesi gereken, yazı içeriğindeki Ana başlıkları, alt başlıkları başlık yazı stilini belirlemektir. Eğer başlık olacak metinleri belirtmezseniz içindekiler tablosunda çıkmaz. Word İndex tablosu Nasıl Yapılır bakalım?

1- İçindekiler tablosu oluşturacağınız Word Konuları belgenizi açın . İlk önce ana başlıklar ve ana başlıkların varsa alt başlık yazıları seçip tanımlayalım. Örnek çalışmamıza göre 3 sayfadan oluşan Word dökümanımız var. Ana başlık ve alt başlık stillerini oluşturmak için önce ana başlık olacak yazıyı seçin. İlk sayfadaki başlığı seçerek “Başlık 1” stilini uygulayarak biçimlendirme işlemime başladım. Word belgenizde ki bütün ana başlık olacak yazıları seçip başlık stilinizi uygulayın.

2- Ana başlığın altında alt başlık olacaksa yazıyı seçip başlık stilinden “başlık 2” seçin. Daha alt başlıklar varsa “Başlık 3” sırasıyla devam edebilirsiniz. Eğer başlık stillerini yazı fontu rengi, yazı büyüklüğünü vs.. düzenlemek isterseniz, o başlık stilinin üstüne mouse ile gelip sağ tuşa basarak çıkan seçeneklerden “değiştir” tıklayıp kendinizce düzenleyebilirsiniz.

3- Bu şekilde yazı içeriğinizde Ana başlık, alt başlık olacak yazıları seçip, başlık stillerini oluşturunuz. Başlıkları tamamladıktan sonra sıra geldi başlık tablosunu eklemeye. Word belgenizin en başına yeni bir boş Word sayfası ekleyin. Yazı içeriğinde Mouse tıkladığınız yere de ekleyebilirsiniz, ancak bu görüntü açısında şık durmaz. Açılış sayfasına içindekiler eklemek daha mantıklı ve şık bir çalışma olacaktır. Mouse imlecini Word sayfanızın ilk sayfasının en başına tıklayın ve “Ekle > Boş Sayfa” tıklayıp boş sayfanızı ekleyin.

4- Boş sayfamızı ekledik. İçindekiler tablosunu bu sayfaya ekleyeceğiz. Mouse ile boş sayfanızın en üst bölümüne tıklayıp seçili hale getirin. Şimdi buraya içindekiler tablosunu ekleyebilirsiniz. Bunun için Word menüsünden;  “Başvurular > İçindekiler” yolunu takip ederek, istediğiniz şablonda ki hazır içindekiler tablosunu seçebilirsiniz. İsterseniz “özel içindekiler tablosu” bölümünden kendinize göre de düzenleyerek içerik tablosu görseli oluşturabilirsiniz.

5- Seçme işleminden sonra, Ana başlıklar, alt başlıklar sayfa numaraları ile birlikte otomatik olarak eklenecektir. Başlığın üzerine gelip CTRL tuşuna basılı tutup tıklarsanız, ilgili konu başlığına gidersiniz. Ayrıca Word belgenizde yeni sayfalar ekledikçe ve yeni başlık ve alt başlıklar ekledikçe eklediğiniz içindekiler tablosunu güncelleştirmeniz yeterli olacaktır. Böylece belge içindeki yeni başlıklarda içindekiler tablosuna otomatik eklenecektir. Eklediğiniz içindekiler tablosunun üstüne mouse ile gelip sağ tuşa bastığınızda, “Alanı güncelleştir” seçeneğine tıklamalısınız.

Önerilen Word Konusu; Word belgesinde detaylı sözcük, paragraf, sayfa, satır sayımı nasıl yapılır? öğrenmek istersen ilgili bağlantıya tıklayıp ulaşabilirsin.

6- Sonradan eklediğiniz ana ve alt başlıkların içerik listesinde gözükmesi için, “Tüm tabloyu güncelleştir” seçeneğini seçip Tamam derseniz sonradan eklediğiniz başlıklar içindekiler tablosuna otomatik olarak gelecektir. Burada dikkat etmeniz gereken ilk başta da belirttiğim gibi, Başlık ve alt başlık olacak yazıları seçip başlık stillerini tanımlamak olacaktır.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *