«
  1. Anasayfa
  2. Microsoft Office
  3. Word Metni Büyük-Küçük Harfe Çevirme Nasıl Yapılır?

Word Metni Büyük-Küçük Harfe Çevirme Nasıl Yapılır?

Word dosyasında ki metinleri baş harfleri büyük yapma yada metinleri küçük harfe çevirme nasıl yapılır? Başka bir dosyadan kopyaladığınız yazıların hepsi büyükse veya Word’te yazı yazdığınızda dikkatinizden kaçan bazı yerlerde büyük yazılmışsa, bunları tek tek düzeltmek zahmetli bir iş olacaktır. Word programının sunmuş olduğu kolaylıklardan biriside seçili alan içinde Word’ün sunduğu büyük/küçük harf değiştir özelliği sayesinde yazım kurallarına uygun gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz. Düzenleme yapmak istediğiniz yazı içeriğini seçerek, Word’ün tümce düzeni, büyük harf, küçük harf, her sözcüğü büyük harfle başlat, büyük küçük harf dönüştür seçeneklerini nasıl kullanırız bakalım.

Yazı İçeriği:

Word Metni Büyük / Küçük Düzenleme

Microsoft Word dosyasına girdiğinizde “giriş” menüsü altında yer alan küçük/büyük harf değiştir simgesi olan (Aa) ikonuna tıkladığınızda; 5 seçenekten oluşan, Tümce Düzeni, küçük harf, Büyük Harf, Her Sözcüğü büyük harfle başlat ve büyük küçük harf dönüştür seçeneklerini kullanarak metin düzenleme işlemi yapabilirsiniz.

Bunun için için düzenleme yapılacak metni seçerek isteğinize göre düzenleme seçeneklerinden birisini seçebilirsiniz. Sırasıyla bu işleme örnekle bakalım.

Tümce Düzeni;

Yazım kurallarına ve noktalama işaretlerine göre belgenizi düzenlemek istiyorsanız en uygun seçenektir. Düzenlemek istediğiniz yazıyı seçip “Tümce Düzeni” seçeneğini seçtiğiniz de, yazınızın yazım kurallarına göre ve noktalama işaretlerine göre büyük , küçük harf düzeni otomatik yapmaktadır.

Küçük Harf;

İsminden anlaşılacağı gibi bütün seçili yazıyı küçük yapmaktadır. Word yazısında hepsinin küçük olmasını istediğiniz bölümü seçerek menüden “Küçük harf” seçmeniz yeterlidir.

Büyük Harf;

Word içeriğinde ki bütün yazıyı yada belirli bir yeri seçerek sadece o kısımların büyük yazı olmasını isterseniz, bu seçeneği seçebilirsiniz.

Her Sözcüğü büyük Harfle Başlar;

Word yazı içeriğinde seçtiğiniz yazıların sadece ilk cümleleri büyük harf olacaktır. Burada noktalama işaretleri dikkate alınmaz, her sözcüğün ilk harfi büyük başlar.

Büyük Küçük Harf Dönüştür;

Word yazı içeriğinizde Büyük harfle başlayan cümleleri küçük, küçük harfle başlayan cümleleri de büyük olmasını isterseniz, yazıyı seçip bu seçeneği seçmelisiniz.

Mobil kategorisinde, yer alan, WhatsApp Kişiye Özel Bildirim Sesi yapmak içerikli blog yazımıza bakabilir ve seçtiğiniz kişinin bildirim zil seslerine kendi isteğinize göre düzenlemenin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *