«
  1. Anasayfa
  2. Microsoft Office
  3. Word’de Sayfa Kenar Boşlukları Nasıl Ayarlanır?

Word’de Sayfa Kenar Boşlukları Nasıl Ayarlanır?

Word dosyasında sayfa kenar boşlukları bir sayfa veya bütün sayfa için nasıl ayarlanır? Kenar boşluğu ayarı ile, Yazının sağından, solundan, üstünden ve altından ne kadar boşluk olacağı ayarlanarak yazının istenilen şablon konumunda olması ayarlanmaktadır.  Yeni bir Microsoft Office Word dosyası açtığınızda varsayılan olarak kenar boşlukları 2.5 cm olarak gelmektedir. Word’ün sunduğu kenar boşluklarını özelleştirme ekranı sayesinde çalışmanıza önceden oluşturulmuş hazır kenar boşlukları atayabilir yada kendi çalışmanıza özgü sayfa kenar boşlukları oluşturup tüm belgeye de atayabilirsiniz.

Word dosyasında kenar boşluklarını düzenlemek, bazen çıktı aldığınız bir belgenin tek sayfa olması konusunda işinize yarayabilir. Tez yazı çalışması, dilekçe veya kitap yazımı gibi özel durumlarda Word’ün sunduğu standart yazı boşluğu ayarları yerine kendi çalışmanıza özel sayfa kenar boşlukları oluşturabilirsiniz.

Word Kenar Boşluğu Ayarları

  • Kenar Boşluğu Ayarlamak istediğiniz Word dosyanızı açın.
  • Üst menüden sırasıyla “Düzen – Kenar Boşlukları” menüsüne tıklayın.
  • Word sizlere normal, Dar, Orta, Geniş, Yansıtmalı şeklinde hazır sayfa kenarlıkları seçenekleri sunacaktır. Kendinize özel bir sayfa kenarlığı oluşturmak istiyorsanız, “Özel kenar Boşlukları” yazısına tıklayınız.

  • Karşınıza gelen ikinci ekrandan Üst, Alt, Sağ, Sol kısımlarını kendi isteğinize göre rakamlandırıp, Word içeriğinizin sayfa kenarlık şablonlarını düzenleyebilirsiniz. Özellikle çıktı alırken tek sayfaya sığdırmak istiyorsanız ve içeriğin daha büyük punto ile çıktı verilmesini istiyorsanız bu ekranın 0 cm yazıp denemenizi tavsiye ederim.
  • Yönlendirme bölümünde; Word sayfanızın yazı yazarken yatay, dikey gibi nasıl gözükeceğini ayarlayabilirsiniz.
  • İsteğe bağlı bir işlem olan, Sayfalar bölümü altında yer alan birden fazla sayfa kısmında, yazımın dergimi, kitap mı olacağı şeklinde tasarımda seçebilirsiniz.
  • Kenar boşluğu ayarlamada en çok işinize yarayacak yerlerden biriside “Uygulama yeri” bölümünü, tasarladığınız kenar boşluğun bütün belge için mi geçerli olacağını yada bir sayfa veya seçili metin mi için olacağını buradan seçebilirsiniz.

Yeni boş bir Word sayfası açtığınızda tasarladığınız Özel Kenar boşluğu ayarı varsayılan geçerli olmasını isterseniz “Varsayılan olarak Ayarla” butonuna tıklayabilirsiniz.

Ayrıca Bilgisayar kategorisinde yer alan Windows 10 Defender Kapatmak içerikli blog yazımıza bakabilir ve Defender uygulamasını nasıl devre dışı bırakılacağını öğrenebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *