«
  1. Anasayfa
  2. Microsoft Office
  3. Word Matematiksel Üslü ve Altlı Sayılar Nasıl Yazılır?

Word Matematiksel Üslü ve Altlı Sayılar Nasıl Yazılır?

Microsoft Word belgesinde Matematiksel Üslü sayılar ve Altlı sayılar yazmak. Word daha çok yazı yazmak için kullanılan bir kelime işlemci uygulaması. Ancak Word yazı içeriği gereği, metrekare, metreküp gibi matematiksel, kimyasal veya daha başka bir sayısal veriyi görsel açıdan daha çekici bir biçimde sunmak için Matematiksel Üslü sayılar ve Altlı Sayıları Word içeriğiniz de bu sayısal verileri yazabilirsiniz. Word belgesinde yazı üstüne rakam yazmak oldukça basit bir yöntemdir. Microsoft bu özelliği Word menüsü içinde kullanıcıya sunmuştur.

Word Yazısında Üslü ve Altlı Sayısal Veri Yazmak

Burada anlatılan konu Microsoft Office 2019 sürümü üzerinden yapılmıştır. Diğer alt sürümlerde de işlem aynı şekilde yapılmaktadır.

1- Matematiksel veri yazacağınız Word dosyanızı açın. Hangi harfi üst rakamlı ve alt rakamlı yapacaksanız, o rakamı Mouse ile seçili hale getirin. Örneğin; m2 (m2  şeklinde yazılacaksa 2 rakamını seçili yapın) veya x2 (x2 şeklinde yazmak istiyorsanız) yine 2 rakamını Mouse ile seçiniz.

2- Rakamları seçtikten sonra Word menüsünde yer alan Giriş bölümü altında bulunan, X simgesinde, alt simge ve üst simgelerden yapmak istediğinizi tıklamanız yeterlidir.

Eğer menülere girmeden üstlü ve alt yazmak isterseniz üst  yada alt olacak rakamı seçtikten sonra üst için klavye kısayolu; CTRL+SHİFT+4 , alt yazma için klavye kısayolu; CTRL+% yada CTRL+= kullanabilirsiniz.

Önerilen İçerik; Microsoft Office kategorisinde yer alan, Word Belgesinde Boş sayfaları silmek içerikli blog yazımıza da bakabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *