«
  1. Anasayfa
  2. Microsoft Office
  3. Microsoft Word Varsayılan Yazı Tipi Nasıl Ayarlanır?

Microsoft Word Varsayılan Yazı Tipi Nasıl Ayarlanır?

Word Varsayılan Yazı Tipi ve boyutu Nasıl değiştirilir? Microsoft’un Office dosyaları için sunduğu varsayılan yazı tipi 2007 sürümünden itibaren Calibri font yazı tipi olarak sunmaktadır. Word üzerinden yapacağınız basit bir ayar ile bu yazı fontunu istediğiniz şekilde değiştirebilir ve bundan sonra ki Word dosyasınız açtığınızda sizin belirlemiş olduğunuz yazı fontu varsayılan olarak gelecektir. Böylece her severinde yazı fontunu değiştirmekle uğraşmazsınız. Ayrıca bu yöntem ile sayfalar dolusu word içeriğiniz varsa bütün hepsini sadece bu word içeriğe özgü olarak ta değiştirebilirsiniz. Genelde yazışmalarda Times New Roman fontu tercih edilmektedir. Ben varsayılan olarak örnek çalışmamda bunu seçeceğim. Tabi sizlerde kendi isteğinize göre farklı fontları da varsayılan yapabilirsiniz.

Yazı İçeriği:

Word Varsayılan Yazı Fontunu Değiştirmek

  • Word dosyasını açın ve Giriş menüsü altında yer alanYazı Tipi düzenleme sayfasının hemen altında ki aşağı ok işaretine tıklayın.
  • Bu ekrana ulaşmak için kısayol tuşu olarak CTRL+U yapabilirsiniz.

  • Karşınıza Yazı Tipi ayarları menüsü gelecek. Yazı Tipi alanından, Word dosyanız için  istediğiniz yazı tipi fontunu seçebilirsiniz. Yine aynı ekranda varsayılan Yazı Tipi Stilini ve Boyutunuda değiştirebilirsiniz.
  • İsteğe bağlı olarak “Boyut” ekranından yazı tipi boyutunu da belirleyebilirsiniz.
  • Ayarların geçerli olabilmesi için “Varsayılan Olarak Ayarla” seçeneğine tıklıyorsunuz.
  • Karşınıza gelen pencerede seçtiğiniz varsayılan yazı tipi’nin “yalnızca bu belge” ve “normal şablonunu kullanılan tüm belgeler” şeklinde iki seçenek gelecektir.
  • Ben bundan sonraki Word yazışmalarında varsayılan olarak kalması için “normal şablonunu kullanılan tüm belgeler” seçeneğini işaretleyip “Tamam” diyorum. eğer birden çok Word sayfanız var ve sadece o Word içeriğindeki yazı tiplerinin değişmesini isterseniz ” “Yalnızca bu belge” seçebilirsiniz. Bu seçim o belge için geçerli olacaktır.


Word dosyaları için varsayılan yazı fontu ayarlama işlemi bu kadar. Yeni bir Word dosyası açtığınızda yazı tipi ekranında sizin seçmiş olduğunuz font’un geldiğini göreceksiniz.

Önerilen içerik; Microsoft Excel’de Boş Satır ve Sütunlar Topluca Nasıl Silinir?

Word Yazı Stili Değiştirme Videolu Anlatım:

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *