«
  1. Anasayfa
  2. Wordpress
  3. Wordpress Akismet Spam Eklentisi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Wordpress Akismet Spam Eklentisi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Wordpress Akismet Spam Eklentisi Nedir? Nasıl Kullanılır? #Wordpress alt yapılı sitelerin vaz geçilmez eklentilerinden biriside “Akismet: Spam Protection for WordPress” eklentisidir. Wordpress’i ilk kurduğunuzda üzerinde varsayılan olarak gelmektedir. Alternatif Wordpress spam engelleme eklentileri de mevcuttur, ancak Akismet spam eklentisi varken diğerlerini kurmak incelemek zaman kaybıdır. Bir çok Wordpress alt yapılı sitesi olan birisi olarak kesinlikle tavsiye edeceğim spam yorum engelleme eklentisidir.

Yazı İçeriği:

Wordpress Akismet Eklentisi Nedir?

İlk kez 2005 yılında kullanıma sunulan akismet, yorumlardan, geri izlemelerden ve iletişim formu mesajlarından istenmeyen postaları filtreleyen bir spam filtreleme hizmetidir. Filtre, sitelerde yakalanan spam hakkındaki bilgileri birleştirerek ve ardından bu spam kurallarını gelecekteki istenmeyen postaları engellemek için kullanarak çalışır. Akismet, WordPress.com’un arkasındaki şirket olan Automattic tarafından sunulmaktadır. Akismet Spam engelleme eklentisi ücretsiz dağıtıldığı gibi daha gelişmiş özellikli ücretli paketleride bulunmaktadır.

Akismet Eklentisini Neden Kullanmalıyız?

Bir web sitesi açtınız ve sitenizi zamanla geliştirdiniz. Web sitenizin ziyaretçi sayısı artıkça arama motolarınıda bulunabilirlik arttıkça sitenize, reklam amaçlı yada daha başka farklı amaçlı spam bot ziyaretçilerde sitenize gelmeye başlayacaktır. Bir makalenizin yorum kısmı açıksa veya iletişim formunuz varsa buraya reklam amaçlı birçok spam içerikli yorumlar gelmeye başlayacaktır. Spam yorum sayıları arttıkça bunları tek tek silmekle uğraşmak hem yorucu hemde zaman alan bir iş olucaktır. Ayrıca sürekli spam mesajları takip edip silmekte zorlaşacaktır. İşte burada devreye bunları hepsini otomatik yapan Akismet Anti Spam eklentisi yapacaktır. %99’lara varan spam yorum yakalama başarısıyla sitenizin yorum kısmını düşmeyecek ve otomatik olarak istenmeyen yorum ekranına düşecektir. Böylece siteniz zararlı linklere karşıda korumuş olacaksınız.

Wordpress Akismet Nasıl Kurulur?

Wordpress’i ilk kurduğunuzda bu eklenti varsayılan olarak gelecektir. Akismet’i etkinleştirme için Wordpres Admin panelinizde Eklentiler – Yüklü Eklentiler bölümüne gelip Akismet Eklentisini “Etkinleştir” yazısına tıklayıp aktif konuma getiriniz. Eklenti bir API anahtarı ile çalışmaktadır. Etkinleştirme işleminden sonra API anahtarı oluşturmak için sizlere hemen eklenti altında yer alan bir link verecektir. API anahtarınızı ücretsiz olarak alabilirsiniz. https://akismet.com/plans/ Bu adres üzerinden de resmi siteye ulaşabilirsiniz.

Akismetin daha profesyonel siteler için ücretli paketleri de mevcut. Ancak blog tarzı orta seviye bir site için bu paketlere gerek yok ücretsiz olarak API anahtarı alacağız. Bunun için; “Personal” paketini seçerek “Get Personal” yazısına tıklayınız.

Karşınıza gelen hesap bilgileri sayfasında bir ücret sekmesi gözükecektir. Ücretsiz paketi kullanacağımız için “Akismet Personal” altında bulunan “What is Akismet worth to you?” bu rakamı “0” Sıfır yapabilirsiniz.


Mail, Site adı gibi gerekli bilgileri doldurup benim örnek görselde ki gibi seçenekleri de işaretleyip “CONTINUE WITH PERSONAL SUBSCRIPTION” butonuna tıklıyorsunuz ve karşınıza bir kod ekleme ekranı gelecektir. Vermiş olduğunuz mail adresinize gelen kodu bu ekrana giriyor “continue” butonuna tıklıyorsunuz. Yine aynı mail adresinize bu sefer Akismet APİ anahtarı gelecektir.

Bu APİ anahtarını eklentiler kısmında aktif etmiş olduğunuz akismetin “AKISMET API KEY” bölümüne yapıştırıp kayıt ediyorsunuz. Artık Wordpress spam yorum engelleme ücretsiz bir şekilde tamamen hazır olacaktır. Almış olduğunuz bu Akismet API key anahtarınızı başka web sitelerinde de kullanabilirsiniz. Yani her açtığınız yeni bir Wordpress sitesi için tekrar yeni bir API anahtarı almanıza gerek yok tercih size kalmış yenide alabilirsiniz :) .

İlginizi Çekebilecek Diğer Wordpress Konuları;

Wordpress’in giriş bilgilerini unuttuysanız nasıl resetleneceğini öğrenmek isterseniz BURAYI

Wordpress’te kullanmış olduğunuz temayı nasıl Türkçeleştirmeyi yada başka bir dile çevirildiğini öğrenmek isterseniz BURAYI tıklayıp ilgili blog yazılarına ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *