«
  1. Anasayfa
  2. Wordpress
  3. Wordpress Favicon (Site Kimliği) Nedir? Favicon Nasıl Yapılır?

Wordpress Favicon (Site Kimliği) Nedir? Favicon Nasıl Yapılır?

Yazı İçeriği:

Wordpress Favicon Nedir?

Web sitelerinde, site isminin hemen solunda görülen küçük boyuttaki ikon resimlerdir. Site Simgesi, site ikonu şeklinde de ismi geçer. Web sitelerinin rozetleri diye tanımlanır. Favicon web siteleri için ilk kez 1999 yılının Mart ayında Microsoft’un çıkarmış olduğu Internet Explorer 5 desteği ile başlamıştır. Bir web sitesinin kök dizin içine yerleştirilen favicon.ico uzantı dosyası olarak bilinir. Günümüzde tüm modern tarayıcılar sitenin yer imi olup olmadığına bakılmaksızın favicon dosyasını web adres çubuğunda görüntülemek üzere yükler.

Örnek bir çalışma olarak benim aykutblog.com sitemde kullandığım favicon görebilirsiniz.

Favicon’lar bir web sitesine (veya web sayfasına) çeşitli yollarla yükleyebilir. Ben sizlere wordpress alt yapılı sitede nasıl favicon eklenir? çalışmasını ve başka scriptler de (php, html, asp) nasıl eklenir kod bilgilerini yazı devamında paylaşacağım

Wordpress Favicon (Site Simgesi) Eklemek

#Wordpress için Favicon görsellerinin uzantıları; .ico, .png veya hareketli bir görsel yapmak istiyorsanız .gif uzantılı olmalıdır. Tasarım programları bilginiz varsa (Örneğin Photoshop gibi) kendinizde görsel hazırlayabilirsiniz. Ancak Favicon Hazırlamak için online sitelerde mevcut (linkleri aşağıda bulabilirsiniz). Favicon dosyalarının boyutları temel olarak 16×16, 32×32, 64×64, 128×128 piksel olarak ayarlayabilirsiniz.

Online Favicon Yapma Siteleri;

  • https://realfavicongenerator.net/
  • https://www.favicon-generator.org/
  • https://favicon.io/favicon-generator/
  • https://www.favicon.cc/

Wordpress Siteme Nasıl Favicon Eklerim?

Geçmiş yıllarda, ftp ile sunucuya yaptığımız favicon dosyasını yükleyip header.php içine bir kod yazıyorduk. #Wordpress 5.ci sürümünden sonra kod ekleme bilgisine gerek kalmadan favicon eklemeyi daha kolay hale getirdi. Geliştiriciler wordpress temaların admin paneline de site simgesi eklemek için alanlarda koymaktadır. Sizin kullandığınız temada bulunmuyorsa sorun değil, Worpress’in kendi admin panelinde yapacağınız işlem ile kod eklemeden favicon ekleyebilirsiniz Bunun için;

  • Wordpress admin panelinden giriş yapıyorsunuz. Görünüm – Özelleştir menüsüne geliyorsunuz.
  • Karşınıza gelen yeni sayfada, “Site Kimliği” bölümüne giriyorsunuz. Oluşturmuş olduğunuz favicon, görseli değiştir menüsüne tıklayıp kolayca ekleyebilirsiniz.


Eğer web site alt yapınız Wordpress tabanlı değilse, yani html, Asp, Php gibi bir Script kullanıyorsanız, oluşturduğunuz Favicon dosyasını ftp sunucunuzun içine yükleyip sonrasında alanlarınızın içerisine aşağıdaki kodu yerleştirin.

< link rel=”icon” type=”image/x-icon” href=”https://www.alanadınız.com/favicon.ico” />
< link rel=”shortcut icon” type=”image/x-icon” href=”https://www.alanadınız.com/favicon.ico” />

Artık web sitenizin bir rozeti var. Tarayıcılar sitenizin sol üst köşesinde otomatik olarak görünecektir.

Bilgisayar kategorisinde yer alan, Klavyede Sonsuzluk işareti yapmak isimli blog yazımıza bakabilirsiniz.

Site Simgesi (Favicon) Yapmak Videolu Anlatım:

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *