«
  1. Anasayfa
  2. Wordpress
  3. WordPress Giriş Bilgileri Eklentisiz Nasıl Değiştirilir?

WordPress Giriş Bilgileri Eklentisiz Nasıl Değiştirilir?

Yazı İçeriği:

WordPress Giriş Bilgilerini Nasıl Değiştirilir?

Yeni bir WordPress alt yapılı site kurduğunuzda, kullanıcı adı ve şifre oluşturmanız istenir ve bu bilgiler ile wordpress admin panelinden giriş yapabilirsiniz. Bildiğiniz gibi oluşturulan bu wordpress giriş hesap bilgilerini Wordpress admin panelinden değiştiremezsiniz. “Kullanıcılar” sekmesine geldiğinizde ad kısmının pasif, silik olduğunu göreceksiniz. İlerleyen zamanlarda farklı nedenlerden dolayı ilk oluşturduğunuz bu kullanıcı adını değiştirmek isteyebilirsiniz.

Bu kullanıcı adını değiştirmek için phpMyAdmin panelinizden bağlanarak değiştirmeniz mümkündür. Ancak bu database tarafında biraz bilgi isteyen bir durumdur. Bu konularda bilginiz yok ise ve phpMyAdmin paneline pek müdahale etmek istemiyorsanız aşağıdaki vereceğim kodu temanızın “functions.php” ekleyerek çok basit bir şekilde wordpress hesap bilgilerinizi eklentisiz olarak değiştirebilirsiniz.

Functions.php Nedir? Nerede Bulunur?

Functions.php dosyası wordpress’in ücretli ücretsiz bütün tema klasörlerinin içinde bulunmaktadır. Ftp den tema klasörünüzün içine girerek (wp-content/themes/tema-adi/functions.php) yada wordpress panelinizde, Görünüm>Tema Düzenleyici sekmesine girerek ulaşabilirsiniz. Functions.php dosyası, tema geliştiricilerin tema özelliklerini ve işlevlerini tamamlamak ve WordPress’de kendi özel kod parçacıklarınızı eklemek için kullanılan bir dosyadır.
Eklentisiz WordPress Giriş Bilgilerini Değiştirmek için ekleyeceğiniz kod;


Bu kodu eklemeden önce kırmızı renk ile belirttiğim yerleri açıklayayım. Kullanıcı ID numarasını görmek için Wordpress panelden giriş yapıp “Kullanıcılar” sekmesine geliyorsunuz. Burada hangi ismi değiştirecekseniz o kullanıcıyı tıklıyorsunuz. Yeni sayfa açıldığı zaman tarayıcı adresinizde bir link göreceksiniz orada “User Id” kısmını görebilirsiniz. Karşınıza denk gelen rakam ID numaranız olmaktadır. “Yeni Kullanıcı adı” kısmı ise belli olacağı gibi değiştirilecek yeni hesap adınız olacaktır.

Yukarıda verdiğim kodu functions.php dosyanızın en sonunda bulunan “?>” hemen önce ekleyebilirsiniz. İşlemleriniz bittikten sonra bu kodu silebilirsiniz. Bu şekilde eklenti kullanmadan ve phpMyAdmin panelde zaman kaybetmeden kolayca WordPress giriş bilgi adını değiştirebilirsiniz.

İnternet kategorisinde yer alan, Netflix’te IMDB puanlarını göstermek içerikli blog yazımız ilginizi çekebilir.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *