«
  1. Anasayfa
  2. Wordpress
  3. Wordpress Eklenti Kullanmadan Rastgele Yazı Göstermek

Wordpress Eklenti Kullanmadan Rastgele Yazı Göstermek

Wordpress alt yapılı sitenizde yazı içinde eklentisiz bir şekilde rastgele yazı göstermek ister misiniz? Böylece eklenti havuzunda kullanmış olduğunuz eklenti sayısını azaltarak hosting paketin CPU kullanım önüne de geçmiş olur ve eski yazılarınızı da ziyaretçiye sunarak seo açısından sitenizde destek sağlarsınız.

Yazı İçeriği:

Yazı içi Rastgele Yazı Göstermenin Önemi

Bu sistem ile yazı içi iç bağlantı linkleme çalışması yapmış olursunuz. Bu sayede web sitenizi ziyaret eden misafirlerinize daha fazla içerik keşfetmesini sağlayıp hem seo açısından hem de site içi sayfa gösterimini yükseltme açısından sitede geçireceği zamanı yükselterek sitenizin seo yapısına katkıda bulunursunuz.

Eklentisiz Rastgele Yazı Göstermek Nasıl Yapılır?

Kendi web Sitemde kullandığım “Eklentisiz Rastgele Yazı Göstermek” kodu çalışması ile ilgili örnek bir sayfa görseli çalışması aşağıdaki gibidir.

Önerilen İçerikler:
örnek resim

Bu şekilde bir yazı içi rastgele yazı göstermek çalışması yapmak istiyorsanız, aşağıda verdiğim kodu #wordpress temanızın “functions.php” dosyasının en sonuna eklemelisiniz. Kod içinde bulunan “‘posts_per_page’ => 5,” kısmındaki “5” rakamını değiştirebilirsiniz. Yani kaç adet rastgele yazı gösterilmesini istiyorsanız bu rakamı değiştirebilirsiniz.


function wponerilen_rand_posts() {

$args = array(
‘post_type’ => ‘post’,
‘orderby’ => ‘rand’,
‘posts_per_page’ => 4,
);

$the_query = new WP_Query( $args );

if ( $the_query->have_posts() ) {

$string .= ‘<ul>’;
while ( $the_query->have_posts() ) {
$the_query->the_post();
$string .= ‘<li><a href=”‘. get_permalink() .'”>’. get_the_title() .'</a></li>’;
}
$string .= ‘</ul>’;
wp_reset_postdata();
} else {

$string .= ‘yazi bulunamadi’;
}

return $string;
}

add_shortcode(‘wponerilen-random-posts’,’wponerilen_rand_posts’);
add_filter(‘widget_text’, ‘do_shortcode’);


Bu kodu “functions.php” ekledikten sonra sisteminiz artık aktiftir. Bundan sonraki işlemde, Wordpres sitenizdeki hangi yazı içeriğinde eklentisiz olarak rastgele yazı göstermek istiyorsanız o makalenize girip gösterilmek istenilen yere  bu “[ wponerilen-random-posts]” (aralarda boşluk olmayacak. Ben kod Çalışmasın diye böyle yazdım) kodu yapıştırmanız gerekmektedir. Bu kodu yazı içeriğine yapıştırmazsanız önerilen yazıları göremezsiniz. Bu işlemi yaparken dikkat etmeniz gereken nokta; kodu yazıya “Görsel” düzenlemedeyken değil,  “Metin” kısmı seçiliyken eklemeniz gerekmektedir.

Kullandığınız wordpress temanızda yeni versiyon güncellemesi yaptığınızda, “functions.php” dosyasına eklediğiniz kod silineceği için tekrar eklemeyi unutmayınız. Wordpress alt yapılarından eklenti kullanmadan kullanabileceğiniz bir yazı içi rastgele yazı göstermeyi anlattım. Konuyla ilgili takıldığınız bir yer var ise yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek Diğer Wordpress Konuları;

WordPress Hakkında Bilgiler

Wordpress Giriş Bilgilerini Değiştirmek

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *