«
 1. Anasayfa
 2. Wordpress
 3. WordPress Tema Türkçeleştirme Nasıl Yapılır?

WordPress Tema Türkçeleştirme Nasıl Yapılır?

WordPress Tema Türkçeleştirme yapmak. Loco Translate eklentisi sayesinde çok kolay bir şekilde yabancı Wordpress tema içeriğini Türkçe yapılması anlatılacaktır. WordPress Tema Türkçe’leştirme konusunda en çok bilinen “PO” programının indirilip yapılmasıydı. Wordpress’in en başarılı olduğu konulardan biri olan eklenti desteği sayesinde bu iş daha kolay hale gelir oldu. Wordpress “Loco Translate” eklentiyi kurarak basit bir şekilde tema Türkçe’leştirme yapabilirsiniz. Bunu yapmak için tek şart tema dil dosyasının içinde “PO” dosyasının bulunması. Ücretli satılan yabancı temaların genelde hepsinde bu dosya bulunur. Ben bir oyun sitesi için ücretsiz olarak dağıtılan “friv” temasını Türkçe’leştirme işlemi yapıcam. Eklentiler bölümünden “Loco Translate” yazarak wordpress teması Türkçe’leştirme eklentisini indirip etkinleştiriyorsunuz.

Wordpress Tema Dil Çeviri Eklentisi Yükleme Linki >> TIKLA

Yazı İçeriği:

Loco Translate Eklentisi Özellikleri;

 • WordPress admin içindeki yerleşik çeviri editörü
 • WordPress içinde yerleşik çeviri editörü.
 • Doğrudan temanızdaki veya eklentinizdeki dil dosyalarını oluşturun ve güncelleyin.
 • Çevirilebilir dizelerin kaynak kodunuzdan çıkartılması.
 • Sisteminizde Gettext’e ihtiyaç duymadan yerel MO dosyası derlemesi.
 • Yorumlar, referanslar ve çoğul formlar da dahil olmak üzere PO özelliklerine destek.
 • Tıklanabilir kaynak kodu referanslarıyla PO kaynak görünümü.
 • Özel çevirileri kaydetmek için korunan dil dizini.
 • Yapılandırılabilir PO dosyası yedekleri.
 • Dahili WordPress yerel ayar kodları.

Loco Translate Eklenti Ayarları;

Loco Translate eklentisini kurup etkinleştirdikten sonra “Ayarlar” bölümünden “Çeviri Seçenekleri” ne geliyorsunuz.

Bu ekranda ki ayarları Resimdeki gibi bırakabilirsiniz. Ayarlar kısmı yedek dosya oluşturmasını isterseniz burada yararlanabilirsiniz. Yanlış bir şey yaptığınızda orijinal dosyaya dönüş yapabilirsiniz.

Asıl mevzu “Paketler” bölümü. Burada temanın yanı sıra kullandığınız başka bir eklenti var ise onu da Türkçe’leştirebilirsiniz. Yani bu eklenti ile Wordpress eklenti Türkçe’leştirmesi de yapabilirsiniz. Ben friv oyun temasını yapacağım için onun üzerinden devam edicem.

“Dil” sekmesini tıklayıp çevirisini yapmak istediğimiz seçenek ekranı geliyor ve burada Türkçe dil seçiyoruz. Seçim işleminden sonra “Çeviriye başla” butonuna tıklayarak çeviri ekranına geçebiliriz.

Gerisi Türkçe karşılığını yada sizin özgürlüğünüze kalmış bir şeyler yazarak “Kaydet” tıklamanız yeterlidir. Artık temanız türkçe.

Not: temalarda admin panalleri olabilir, tavsiyem hepsiyle uğraşmayın (yada uğraşın size kalmış) ana sitede gözükecek kelimeleri Türkçe’leştirin yeter. Zaten ziyaretçileriniz içinde önemli olan budur. ayrıca Wordpress kategorisinde yer alan ve giriş şifresini unuttuysanız Wordpress Admin Şifresi Resetlemek içerikli blog yazımıza da bakabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *