«
  1. Anasayfa
  2. Wordpress
  3. WordPress Versiyon Numarası Nasıl Gizlenir?

WordPress Versiyon Numarası Nasıl Gizlenir?

Wordpress, eklenti desteği, hazır admin paneli ve çeşitli ücretli, ücretsiz temalarla gün geçtikçe kullanım alanı daha da yaygınlaşmaya başlıyor. Açık kaynak kodlu olarak dağıtılan wordpress’in bazı güvenlik açıkları da ortaya çıkabiliyor. Bu açıkları kapatmak için wordpress geliştiricileri yeni versiyonlar yayınlayarak bu güvenlik açıklarının önüne geçmeye çalışıyor. Böyle durumlarla riski azaltmak için alabileceğimiz önlemlerden bir tanesi de WordPress’in versiyonunu gizlemek. Eklentisiz wordpress versiyon numarası nasıl gizlenir? yazı devamında bulabilirsiniz.

WordPress Sürüm Gizlemeyi Nasıl Yaparım?

Wordpress sürümünüzü, siz yani admin olarak panelden girdiğinizde görebilir. Peki misafir olan kişi sizi kullandığınız wordpress sürümünü nasıl görebilir? Bu işlem çok basit. Ana sayfası tarayıcıda açık olan #wordpress alt yapılı sitenizin üzerine mouse sağ tuş yaparak “Sayfa Kaynağını Görüntüle” (Google Chrome tarayıcı için) sekmesine tıklıyorsunuz. Açılan ikinci yeni kod sayfasında ctrl+f ile “generator” yazdığınızda wordpress sürüm bilgileri olan kod karşınıza gelecektir.

Bu sürüm bilgisini kapatmak çok basit. Kullanmış olduğunuz wordpress temanızın “functions.php” dosyasının içine ekleyeceğimiz kod ile sürüm bilgisini gizleyebilirsiniz. Hemen şunu da ekleyelim, eğer ki ücretli bir tema kullanıyorsanız tema yapımcısı “functions.php” dosyasını bazı özel nedenlerden dolayı şifrelemiş olabilir. Bu tarz kod çalışmaları için Temanın içinde “functions-ek.php” isminde bir dosyada olabilir. Eğer yok ise tema yapımcısından talep edebilirsiniz.

  • Wordpress admin panelden giriş yaparak Görünüm – Tema Düzenleyicisi bölümüne geliyorsunuz.
  • Açılan ekranın sağ tarafında “Tema dosyaları” listelenecektir.
  • “Functions.php” veya “functions-ek.php” isimli dosyayı bulup açıyorsunuz.
  • Sayfanın en altına yani “?>” bu işaretin en üstüne şu kodu ekleyip kayıt ediyorsunuz.

Eklenecek Kod:
//wordpress versiyon bilgisi gizleme
function complete_version_removal() {
return ”;
}
add_filter(‘the_generator’, ‘complete_version_removal’);

Bu işlemi FTP panel üzerinden de yapabilirsiniz. FTP yazılım ile sitenize bağlandığınızda, wp-content/themes klasöründen içinde bulunan “functions.php” dosyasını masaüstüne çıkarıp notepad++ programı ile açarak verilen gizleme kodunu ekleyip tekrar FTP’ye yükleyebilirsiniz.

WordPress Versiyon İşleminin sağlamasını yapmak için aynı şekilde web sitenize Sayfa Kaynağını Görüntüle dediğinizde “generator” wordpress sürüm bilgisi karşınıza gelmeyecektir. Unutmadan.. eğer temanızda versiyon güncellemesi yaparsanız functions.php dosyası içeriği değişeceği için yukarıda ki kodu tekrar eklemeniz gerekmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Wordpress Konuları;

Wordpress alt yapılı siteniz için Site kimliği yani Favicon nasıl yapıldığını öğrenmek isterseniz BURAYI

Wordpress sitenizde ziyaretçilerinize eklenti kullanarak Site Gizlilik Sözleşmesini nasıl göstermeyi öğrenmek isterseniz BURAYA tıklayabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *