«
 1. Anasayfa
 2. Wordpress
 3. Wordpress Yorum Alanında Web Site URL’si Nasıl Kaldırılır?

Wordpress Yorum Alanında Web Site URL’si Nasıl Kaldırılır?

Wordpress Alt yapılı sitelerde, yorum alanında, web site link ekleme alanını kaldırmak. Wordpress sitelerinde yorum alanında varsayılan olarak, Ad, Soyad, mail ve web site linki ekleme yeri gelmektedir. Ziyaretçiler bir blog yazısına yorum yaptıklarında varsa web sitelerini de eklerler. Ancak bu ekran genelde backlink kazanmak için öylesine standart mesajlar atanlar tarafından kötü amaçlı kullanılabilir. Yorumları onaylamadan öncesinde bu linkleri de kaldırabilirsiniz, ancak otomatik mesaj atan ve backlink kazanmaya çalışan programlarda mevcut. Bu tür spam yorumlarına takılmamak için de yorum alanında web site ekleme linkini kaldırmanız faydalı bir çalışma olacaktır. Ayrıca bir çok kişi backlink kazanmak içinde sıradan, ve samimiyetsiz yani yorum yazıp link ekleyeyim tarzında yorumlarda da bulunabilirler. Bu ekranı kaldırarak blog yazınız için gerçek ve samimi yorum almaya yönlendirebilirsiniz.

Kullandığınız Wordpress temanızın özel bir yorum alanı varsa tema yapımcısından bunu isteyebilirsiniz. Ancak Wordpress’in standart yorum ekleme alanını kullanıyorsanız aşağıdaki yöntemler işinize yarayacaktır. Ayrıca daha önce ki yorumlarda eklenmiş olan web site linklerinin eklenti kullanmadan nasıl toplu bir şekilde temizleneceğini öğrenebilirsiniz. İşlemlere başlamadan önce hem web site yedeğinizi hem de database yedeğinizi her ihtimale karşı almanızı tavsiye ederim.

Yazı İçeriği:

a- Tema Functions.php Yöntemi ile Kaldırmak:

 • Wordpress siteniz için kullandığınız temanızın “functions.php” dosyasını açın.
 • Bu dosyanıza isterseniz wp-admin panelinden giriş yapıp; Görünüm – Tema düzenleyicisi – Tema İşlevleri (functions.php) ulaşabilir yada FTP ile web sitenizin kök düzenine ulaşıp, “themes” bölümünden kullandığınız tema içine girip Tema İşlevleri (functions.php) dosyasına ulaşarak masaüstüne çıkartıp kod ekleme düzenlemesi yapabilirsiniz.
 • “functions.php” Dosyanızın en altına aşağıda verdiğim kodu ekleyiniz;

function remove_comment_fields($fields) {
unset($fields['url']);
return $fields;
}
add_filter('comment_form_default_fields','remove_comment_fields');

Not: Kullandığınız temada bir güncelleme olduysa eklediğiniz bu kod Functions.php içerisinden silinebilir, böyle durumda kodu tekrar eklemeniz gerekmektedir.

b- CSS Yöntemi ile kaldırmak:

Eğer temanızda Functions.php dosyası yapımcı tarafından şifrelenmiş ve ek bir dosyada sunulmamışsa veya yapmak zor geldiyse daha kolayı olan ek CSS ekranından da yapabilirsiniz. Bunun için;

 • Wordpress wp-admin panelinden giriş yapınız.
 • Ekranın solunda yer alan menülerden; Görünüm – Özelleştir – ek Css bölümüne geliniz.

 • Özelleştirme altında yer alan ek CSS kod ekleme ekranına .comment-form #url{ display:none; } kodunu ekleyiniz ve “Yayınla” butonuna tıklayınız.

Not: Wordpress’in yeni versiyonu çıktığında ve güncelleştirdiğinizde bu kod silinebilir aynı yöntemi takip ederek kontrol edip tekrar ekleyebilirsiniz.

c- Yorumlarda Eklenmiş Site Linklerini Toplu Silmek

Daha önce yapılan yorumlarda web site linkleri eklenmiş olabilir. Bunları tek tek silmek zahmetli ve zaman alan bir iştir. Yukarıdaki işlemlerden sonra, web sitenize yapılan yorumlardaki web linklerini toplu silmek için;

Önemli; Bu işleme başlamadan önce Wordpress sitenizin veri tabanını yedeklemenizi tavsiye ederiz.

 • Web hizmeti aldığınız hosting Cpaneline giriş yapınız.
 • Cpanelin içinde yer alan Veritabanları bölümünden “phpMyadmin” yazısına tıklayınız.
 • Sol taraftaki menüden işlem yapacağınız database adını seçiniz.
 • Üst menüde yer alan “SQL” yazısına tıklayınız.
 • Karşınıza gelen metin alanınıza şu kod’u yazıp UPDATE `wp_comments` SET `comment_author_url`=null; aynı ekranın sağ alt köşesinde yer alan “Git” yazısına tıklayınız

Bu yöntemle daha önce yorumlara eklenmiş web site linklerini toplu olarak kaldırmış olursunuz. Wordpress yorum ekranında Web site link ekleme ekranının nasıl kaldırılacağını anlatmaya çalıştım. Konuyla ilgili takıldığınız bir yer varsa yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek Diğer Wordpress Konuları;

Wordpress giriş bilgilerinizi unuttuysanız ve nasıl resetleneceğini öğrenmek isterseniz, BURAYI

Wordpress’te spam yorumları otomatik olarak nasıl engelleneceğini öğrenmek isterseniz BU BAĞLANTI linklerini tıklayıp ilgili blog yazılarına ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *