«
  1. Anasayfa
  2. Wordpress
  3. WordPress’in Yeni Sürümü 5.7 “Esperanza” Yayınlandı!

WordPress’in Yeni Sürümü 5.7 “Esperanza” Yayınlandı!

2021 yılının ilk Wordpress sürümü olan 5.7 “Esperanza” ismi ile yayınlandı. Wordpress geliştiriciler diğer versiyonlarda olduğu gibi yine bir müzik dahisinin ismi Esperanza Spalding ismini alarak yeni versiyona bu ismi verdi.

Yazı İçeriği:

WordPress 5.7 “Esperanza” Yenilikler

İframeleri Geç Yükleme Özelliği

Bana göre bu yeni sürümde performans için en işe yarar özellik. Bir web sitesi için en önemli konulardan biriside hiç şüphesiz performanstır. Wordpress 5.7 sürümü ile buna biraz daha ağırlık vermiş ve yazılarınıza eklediğiniz, wingetlerinize eklediğiniz yükseklik ve genişliği belli olan iframe’ler lazy-load desteği ile birlikte geliyor. Örneğin yazı içine eklediğiniz başka siteye ait İframe kodları geç yüklenerek sayfanın isteğini azaltıp ziyaretçiye çabuk sunulacak.

Tek Bir Tıklamayla HTTP’den HTTPS’ye Geçiş

Yeni sürüm ile gelen güzel özelliklerinden biriside HTTPS’e geçiş. Önceleri bir eklenti ile veya .htaccess içine yazdığımız kodlarla yaptığımız HTTPS yönlendirme işlemini artık bu sürümde eklentisiz olarak yapabileceğiz. Ayarlar – Genel sayfası içeriğinde yer alan link kısmını “htts” olarak güncelleyip, sonrasında Araçlar menüsü altında bulunan “Site Sağlığı” menüsünden güncelleştirmeniz yeterli olacaktır. Ne Kadar az eklenti o kadar iyi Wordpress :)

Daha Kolay bir Editör Kullanım Deneyimi

  • Gutenberg 9.9 surumu ve 10.x surumlerin de ki hatalar ve performans iyileştirilmeleri yeni sürüme eklenmiş.
  • Daha fazla yerde yazı tipi boyutu ayarlama:  liste ve kod bloklarında yazı tipi boyutu kontrolleri tam ihtiyacınız olan yerde. O tek değişikliği yapmak için artık başka bir ekrana gitmek yok!
  • Yeniden kullanılabilir bloklar: Çeşitli iyileştirmeler, yeniden kullanılabilir blokları daha kararlı ve kullanımı daha kolay hale getirir. Ve şimdi Güncelle düğmesine tıkladığınızda yazıyla birlikte otomatik olarak kaydedilirler.
  • Ekleyici sürükle ve bırak: Blokları ve blok modellerini ekleyiciden doğrudan yazınıza sürükleyin.

Özel kod yazmadan daha fazlasını yapabilirsiniz

  • Tam yükseklik hizalama: Hiç Kapak bloğu gibi tüm pencereyi doldurmak gibi bir blok yapmak istediniz mi? Şimdi yapabilirsin.
  • Düğme bloğu: artık dikey veya yatay bir düzen seçebilirsiniz. Ve bir düğmenin genişliğini önceden belirlenmiş bir yüzdeye ayarlayabilirsiniz.
  • Sosyal Simgeler bloğu: artık simgelerin boyutunu değiştirebilirsiniz.

Panel için Yeni Varsayılan Renkler

Benim bu özellik pek birşey ifade etmiyor. WordPress 5.7, daha basit ve daha akıcı olduğu söylenen yeni bir varsayılan renk paletine sahiptir. “Bu yeni modern renk paleti, WordPress kaynak kodunda bulunan tüm renkleri, yedi ana renge ve beyaz veya siyaha karşı WCAG 2.0 AA önerilen kontrast oranını karşılayan 56 ton aralığına indirgiyor. Yeni palet, varsayılan WordPress kontrol paneli renk şeması kullanılarak görülebilir.

Yeni Robotlar API’si

Yeni Robots API ile WordPress site sahipleri, robots meta etiketlerine filtre yönergeleri ekleyebilir. API artık varsayılan olarak max-image-preview: large yönergesini içeriyor . Bu, Google gibi arama motorlarının daha fazla trafik oluşturma potansiyeline sahip daha büyük resim ön izlemeleri göstermesine olanak tanır.

Wordpress kategorisinde yer alan bir diğer konumuz olan, Wordpress Akismet eklentisi nedir? isimli blog yazımıza da bakabilir ve Wordpress’te istenmeyen yorumları nasıl engelleyeceğinizi öğrenebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *