«
  1. Anasayfa
  2. Telefon
  3. Xiaomi Telefonlarda Acil Durum Çağrısı Nasıl Aktif Edilir?

Xiaomi Telefonlarda Acil Durum Çağrısı Nasıl Aktif Edilir?

Xiaomi Telefonlarda (SOS) Acil Durum Çağrısı Nedir? Nasıl ayarlanır? Xiaomi, Redmi, POCO telefonlarda, MIUI yazılımına getirdiği yeni özelliklerinden biriside Acil Durum Araması seçeneğidir. Bu seçenek varsayılan olarak telefonunuzda kapalı gelmektedir. Başka bir uygulamaya gerek kalmadan Xiaomi telefonunuz üzerinden isteğe bağlı SOS acil durum çağrısını açabilir ve kapatabilirsiniz. Bu özellik sayesinde başınıza gelebilecek tehlikeli bir durumda tanımlayacağınız kişilere mesaj ve yer bildirimi gitmektedir.

Telefonda SOS Acil Durum Modunu Etkinleştirmek

Burada anlatılan işlemler Xiaomi MIUI 12 versiyonu üzerinden anlatılmıştır. MIUI alt versiyonlarında da SOS aktif etmek mevcuttur ancak menü farkı olabilir.

  • Telefonunuzun “Ayarlar” bölümüne girin.
  • Karşınıza gelen yeni menüden “Şifreler ve Güvenlik” yazısına dokunun.
  • “Acil durum Araması” yazısına dokunun.
  • “Acil Durum Çağrısı” seçeneğini aktif edin.
xiaomi acil durum çağrısı ayarlama ekranı
xiaomi acil durum çağrısı ayarlama ekranı

Önerilen Acil Çağrı Yazısı; Deprem veya Acil durumlarda kullanabileceğiniz, hayat kurtaran ücretsiz mobil uygulamaları merak ediyorsanız BU BAĞLANTI linkine tıklayıp ilgili blog yazımıza ulaşabilirsiniz.

Aktif ettikten sonra “Acil durumlarda ulaşılacak kişiler” bölümü aktif olacaktır. Buraya istediğiniz kadar kişi ekleyebilirsiniz. Acil durumda ulaşılacak kişilere metin, mesajı göndermek için telefonunuzun güç düğmesine seri bir şekilde 5 kez basmanız gerekmektedir. Bunun sonucunda eklediğiniz kişilere aşağıdaki görsel gibi bildirim mesajı gidecektir. Yine aynı ekranda yer alan “Arama Geçmişini gönder” seçeneği de isteğe bağlı aktif ederseniz, acil durumlarda ulaşılacak kişilere son 1 saatlik çağrı geçmişini gönderebilirsiniz.

xiaomi acil cağrı mesajı
xiaomi acil cağrı mesajı

Android telefonda, SOS acil durum seçeneğini kapatmak için yukarıda ki yolu takip ederek “Acil Durum Çağrısı” seçeneğini kapalı konuma getirmeniz yeterlidir. Yine aynı şekilde acil durum bildirimi seçtiklerinizi ekleyebilir, ve silebilirsiniz. Android ve İOS yeni nesil telefonların hemen hepsinde bu tarz özellikler bulunmaktadır. Umarım ömrünüz boyunca Acil çağrı ihtiyacınız olmaz, yine de oto kontrollü olmak iyidir. Özellikle çocuk kullanıcılar iyi iyi bir özellik olacaktır.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *