«
 1. Anasayfa
 2. Telefon
 3. Xiaomi Telefonlarda MIUI Optimizasyon Nasıl Kapatılır?

Xiaomi Telefonlarda MIUI Optimizasyon Nasıl Kapatılır?

Xiaomi MIUI Optimizasyonu kapatma. Xiaomi telefonlara özgü olan MIUI yazılımı, iyi bir kullanıcı deneyimi sağlayabilmek için bazı Android özelliklerini değiştirir veya kaldırır. MIUI Optimizasyon seçeneğini bazı durumlarda kapatmak gerekebilir. Özellikle Google Play Store market dışı uygulamalarda, yani toplu .APK uygulamaları kurulumunda telefonunuzun MIUI Optimizasyon özelliği açıksa kurulum yapamazsınız. Kurulum sırasında ekrana şu şekilde bir yazı gelmektedir; “MIUI Optimizasyon etkin olduğundan kurulum başarısız oldu”. Bu uyarı mesajını geçip .APK dosyanızın kurulumunu yapabilmek için bu nedenle MIUI Optimizasyon geçici olarak kapatabilirsiniz. Kurulum bittikten sonra MIUI Optimizasyon seçeneğini tekrar aktif edebilirsiniz.

Yazı İçeriği:

MIUI Optimizasyonu Kapatmak ve Açmak:

Burada anlatılan içerik MIUI’nın 12.0.5 versiyonu üzerinden yapılmıştır. 12 ve üstü versiyonlarda da işlem aynı şekildedir.

 • Xiaomi telefonunuzun “Ayarlar” bölümüne giriniz.
 • “Telefon Hakkında” yazısına dokunun.
 • MIUI sürümü yazısına en az 7 kez dokunun. Geliştirici seçenekleri aktif olacaktır. “Artık siz bir Geliştiricisiniz” yazısını görmeniz gerekmektedir. Geliştirici özelliğini aktif etmiş oldunuz.

 • Ayarlar ekranına dönün ve sayfanın biraz aşağısında yer alan “Ek Ayarlar” seçeneğine dokunun.
 • Ek ayarların içinde sayfanın aşağısına inin ve “Geliştirici Seçenekleri” yazısına dokunun.

 • Karşınıza gelen yeni ekranın aşağısına inin ve “Varsayılan değerleri Sıfırlar” seçeneğine (MIUI optimizasyonu aç seçeneğini görene kadar) hızlı bir şekilde 3-4 kez dokunun.
 • “MIUI optimizasyonu aç” seçeneğini kapatın.


Artık Xiaomi telefonunuzun gizli olan MIUI optimizasyonu seçeneğini ekrana çıkarmış olduk ve kapatabilirsiniz. Market dışı APK dosyalarını kurabilirsiniz. Özellikle Youtube Vanced uygulamasını kurarken karşımıza çıkacak uyarının çözümüdür. Kurulumdan sonra “MIUI optimizasyonu aç” seçeneğini tekrar aktif etmenizi tavsiye ederim.

Not: “Varsayılan Değerleri sıfırla” seçeneğine dokunduğumuzda kurulu olan mobil uygulamaların erişim izinleri bir kereliğine mahsus sıfırlanacaktır. Örneğin Instagram uygulamasını yeniden açtığınızda Galerinize ulaşmak için izin isteyecektir.

Telefon kategorisinde yer alan, bir diğer Xiaomi telefonları konusu olan Xiaomi Telefon ekranına nasıl izim / imza yazıldığını öğrenmek isterseniz BU BAĞLANTI linkine tıklayabilirsiniz.

MIUI Optimizasyon Kapatmak Videolu Anlatım

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

 1. Furkan

  Aga tekrar açınca whatsapp isimleri gitti ama rehberde duruyor nasıl çözeriz?

  • Aykut AKSU

   whatsapp açtığında arama kısmından herhangi bir isim yaz tıkla, whatsapp sana rehbere ulaşmana izin isteyecek onu kabul et bu kadar.