«
  1. Anasayfa
  2. Telefon
  3. Xiaomi Telefonlarda Sanal RAM Nasıl Kullanılır?

Xiaomi Telefonlarda Sanal RAM Nasıl Kullanılır?

Xiaomi Telefonlarda Sanal RAM özelliği. Çinli firma Xiaomi, geliştirdiği MIUI yazılım güncellemesi ile birlikte telefon kullanıcılarına çeşitli özellikler sunmaktadır. Bu özelliklerden biriside telefon sanal ram özelliğidir. Sanal Ram özelliği sayesinde, düşük donanım özellikli telefonlarda, yeteri depolama alanı varsa belirli bir kısmını RAM olarak ilave edip, telefonunuzun ram genişletmesini sağlamış oluyorsunuz. Bu özellik sayesinde destekleyen telefonlarda, daha yüksek performans artışı sağlaması hedeflenmiştir. Bu özelliği kullanabilmeniz için, Xiaomi, Redmi ve Poco telefonlarda MIUI 12.5’in gelişmiş sürümü olarak bilinen MIUI 12.5 Enhanced Edition, versiyonu olması gerekmektedir. Bu sürüm ile bellek tüketimi yüzde 40 oranlarında düşerken, aynı şekilde pil tüketimini de yüzde 35 civarlarında azaltılmıştır.

Xiaomi Telefon Sanal Ram Aktif Etmek

Burada anlatılan işlemler, MIUI 12.5 Enhanced Edition yüklü diğer Poco ve Redmi serilerinde aynı şekildedir. Sanal RAM seçeneği nasıl aktif edilir ve kapatılır bakalım;

  • Xiaomi Telefonun “ayarlar” bölümüne girin. Sayfanın biraz aşağısına doğru indiğinizde karşınıza “Ek ayarlar” gelecek, bu yazıya dokunun.
  • Karşınıza gelen yeni ekranda “Bellek Uzantısı” yazısına dokunun.
Xiaomi Telefon sanal ram ayarı
Xiaomi Telefon sanal ram ayarı.

Önerilen Bir Diğer Xiaomi Yazısı; Xiaomi Telefonlarda acil durum çağrısı özelliğinin nasıl aktif edildiğini öğrenmek isterseniz, BU BAĞLANTI tıklayıp ilgili blog yazımıza ulaşabilirsiniz.

Bellek uzantısı özelliğini aktif ettiğinizde, açıklamada yazdığı gibi “Depolama alanı işgal ederek 2 GB Ram Ekle. Bu özelliği yalnızca cihazınızda yeterli depolama alanı mevcut olduğunda kullanın” 128 GB telefon depolama alanımın (hepsi dolu değilse) 2 GB alanını sanal RAM ayırmış oldum. Telefonum fiziksel olarak 4 GB ram varsa bu özelliği aktif ederek 6 GB ram kapasitesine çıkarmış oldum. Not Benim telefonum Redmi note 8 için 2 GB ayırmaktadır, bazı modellerde bu seçenek 3-4 GB belirtilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *