«
 1. Anasayfa
 2. Telefon
 3. Xiaomi Telefonlarda Pil Sağlığı Nasıl Öğrenilir?

Xiaomi Telefonlarda Pil Sağlığı Nasıl Öğrenilir?

Xiaomi telefonlarda pil ömrü Öğrenme. Telefonumuzu yoğun bir şekilde kullandığımızda ve her gün şarj ettiğinizde pil sağlığı da o kadar deforme olmaktadır. Android telefonlarda pil sağlığını öğrenmek için genelde Google Play Store markette, pil sağlığı öğrenme uygulamalarını indirip bakılmaktadır. Ancak Xiaomi, MIUI arayüz yazılımıyla sunmuş olduğu basit bir özel kod girişi ile, kullandığınız Xiaomi telefonunuzun pil ömrünün ne durumda olduğunu göre bilir ve duruma göre erken önlem alabilirsiniz. Burada anlatılan konu, şu an Xiaomi telefonun en güncel MIUI versiyonu olan MIUI 12 üzerinde anlatılmıştır. Bu sürümün altında olan bu özel kod çalışmayacaktır.

Xiaomi Telefon Pil Sağlığı

Aşağıdaki sıralamayı yaparak girdiğiniz özel kod sayesinde pil sağlığınızın durumunu öğrenebilirsiniz.

 • Xiaomi Telefonunuzun arama bölümüne girin.
 • Arama ekranına şu kodu yazın; *#*#6485#*#*
 • Battery info altında “M” serisi kodlar olan ekran karşınıza gelecektir.

“M” Serisi kodların ne anlama geldiğini açıklayalım;

 • MB_00: Kalan pil gücü
 • MB_02: Telefonu şarja taktığınızda hangi türde şarj yaptığını gösterir.(Fast, normal vs.)
 • MB_06: Pil sağlığı durumunu gösteren yerdir.
 • MF_02: Cihazın Tam şarj sayısını gösterir.
 • MF_05: Mevcut pil kapasitesiniz hakkında bilgi verir.
 • MF_06: Fabrika değeri pil kapasitesinin gösterilmesini sağlar.

MB_06: Pil sağlığı durumu benim telefonumda “Good” olarak, yani iyi olduğunu göstermektedir. Bunun altında bir yazı varsa pil sağlığınız azalmaya başlıyor demektir. Bu işlemi yüzdesel olarak hesaplamak için; MF_05 ile MF_06 değerlerini bölüp 100 ile çarpın. Yani MF_05 / MF_06 * 100 şu formülü kullanın. Yüzde 80’in altında bir değerse artık pil ömrünüz azalmaya başlamış demektir. Kısa zamanda değiştirmek gerekmektedir.

MF_05 ve MF_06 değerleri sizin Xiaomi telefon modelinizden gözükmüyorsa, Android sürümünüzün 10 olmasıyla ilgilidir. Ancak MB_06: Pil sağlığı durumu ekranında yazan değer sizin için yeterli olacaktır. Xiaomi telefonun dışında başka bir Android telefon kullanıcıysanız ve daha detaylı bir telefon pil sağlığı uygulaması kullanmak isterseniz Google Play store’de bulunan Accu​Battery – Pil isimli uygulamayı kullanmanızı tavsiye ederim

Ayrıca Teknoloji kategorisinde yer alan Telefonlarda sanal RAM özelliğinin ne olduğunu ve Sanal Ram özelliği olan telefon modellerinin neler olduğunu öğrenmek isterseniz BU BAĞLANTI linkine tıklayıp ilgili blog yazımıza ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *