«
  1. Anasayfa
  2. İnternet
  3. Youtube İzlenme ve Arama Geçmişi Nasıl Silinir?

Youtube İzlenme ve Arama Geçmişi Nasıl Silinir?

Youtube İzlenme ve Arama Geçmişi Silmek. Video içerik üretme ve izleme platformu Youtube’de bazı özel nedenlerden dolayı izlediğiniz videoların silmek isteyebilirsiniz. Özellikle aynı bilgisayarı birden çok kişi kullandığında, Youtube’de ne izlediğinizi ne aradığınızı diğer kişilerin görmesini istemeyebilirsiniz. Ayrıca #Youtube İzleme geçmişine bakarak sizlere o tarz videolar önermektedir. Örneğin Youtube’de sizden önceki kişi çoğunlukla çizgi film izlediğinde ve aynı bilgisayar/tarayıcıyı sizler kullandığınız da Youtube sizlere çizgi film önerileri de sunulmaktadır. Bu iki işlemi Bilgisayar web tarayıcısı ve Youtube Android / İOS mobil uygulama üzerinden yapabilirsiniz.

Yazı İçeriği:

Youtube İzleme Geçmişini Temizlemek

Web tarayıcınızdan Youtube web sitesine giriş yapınız. Youtube ana sayfasının hemen sol tarafında yer alan “Geçmiş” yazısına tıklayınız. Ana Ekranda izlediğiniz Youtube içeriklerini Gün bazında göreceksiniz. Bir yada bir kaç video içeriğini silmek isterseniz, Mouse ile video üzerine geldiğinizde (x) izleme geçmişini kaldır seçeneğini göreceksiniz.

youtube izleme geçmişi
youtube izleme geçmişi

Bu şekilde isteğe bağlı hepsini değil de, bazı izlediklerinizi tek tek silebilirsiniz. Peki Youtube izleme geçmişini toplu silmek isterseniz. Aynı ekranın hemen sağında yer alan “Tüm izleme geçmişini temizle” yazısına tıklamanız yeterlidir. O Gmail hesabına bağlı tüm hesaplarda (telefon, tablet, başka giriş yapılmış bilgisayar, smart tv) temizlenmiş olur. Yine aynı ekranda yer alan, “İzleme geçmişini Duraklat” yazısına tıklarsanız bundan sonra ki, Youtube izlenmeleri kayıt altına alınmayacaktır. Aynı ekrana basarak isteğe bağlı aktif edebilirsiniz.

youtube tüm izleme geçmişi silmek
youtube tüm izleme geçmişi silmek

Bu ekranı biraz daha açalım. Burada daha önce izlediğiniz bir Youtube videosunu “İzleme geçmişini Arayın” bölümüne hatırladığınız video içeriğini yazarak arayabilirsiniz. Yine aynı ekranda yer alan “Yorumlar” bölümüne tıklayıp, Youtube’de yorum bıraktığınız videoları görüntüleyebilir hatta bu yorumları silebilirsiniz. Youtube kullanıcıya detaylı izleme arama geçmişi yönetme imkanı da sunmaktadır. İlgili ekrana geçmek için “Tüm Geçmişi Yönet” yazısına tıklayınız.

Youtube İzleme ve Arama Geçmişini Yönetmek

Youtube yönlendirdiği detaylı arama geçmişi ekranında, Youtube aramalarını kişiselleştirebilirsiniz. Örneğin;

youtube etkinlik geçmişi ayarı
youtube etkinlik geçmişi ayarı

Varsayılan olarak açık gelen “Etkinlik Kaydeliyor” yazısına tıklarsanız, arama kayıt işlemini komple kapatabilirsiniz. böyle Youtube aramalarınız, geçmişe kayıt edilmeyecektir. Yada aynı ekranda karşınıza gelen, Alt ayarlardan “İzlediğim YouTube videolarını dahil et” ve “YouTube’da yaptığım aramaları dahil et” gibi seçenekleri isteğe bağlıda seçebilirsiniz.

Önerilen Youtube Yazısı; 2021 Youtube’de en çok izlenen içerikleri merak ediyorsanız, BURAYI tıklayıp ilgili içeriğe ulaşabilirsiniz.

Yine aynı ekranda Youtube arama geçmişini otomatik silme zamanı da tanımlayabilirsiniz. “Otomatik Sil” yazısına tıkladığınızda, 3-18-36 aylık zamanlardan birisini seçip, seçtiğiniz zaman aralığında Youtube arama geçmişinin otomatik silinmesini de zamanlayabilirsiniz. Tabi burada yapacağınız bir diğer silme ayarı da isteğe göre tek arama silme veya seçilen tarih aralığına göre silmede yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *